Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Bir süredir ekonomik yavaşlama endişeleriyle aşağı yönlü bir ivme yaşayan petrol piyasasında nükleer müzakerelere yönelik haber akışı prim getirdi.

İran-ABD ve AB arasındaki nükleer müzakereleri izleyen ABD ham petrolünün varili yüzde 2'ye yakın artşla 90 doların üzerine çıktı. Brent petrolün varili de 96 doların üzerine yükseldi.

İran, ABD ve Avrupa Birliği arasında, 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmaya yönelik Viyana’da gerçekleştirilen görüşmeler Pazartesi günü itibarıyla son buldu ve artık karar aşamasına geçildi.

Pazartesi günü yapılan görüşmeler yaklaşık 15 aylık bir maratonun sonuna işaret ederken, ABD ve İran’ın nükleer anlaşmayı canlandırmak isteyip istemediklerine önümüzdeki birkaç hafta içinde karar vermeleri bekleniyor.

Bloomberg'in konuya yakın iki Avrupa Birliği yetkilisinden edinilen bilgiye göre, geriye, anlaşmaya ilişkin hazırlanan nihai taslağa ABD Başkanı Joe Biden ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin imza atması kaldı.

2015 yılında sağlanan anlaşma ile nükleer faaliyetlerini azaltması karşılığında İran’a yönelik petrol satışını da kapsayan ekonomik yaptırımların kaldırılması kararlaştırılmıştı. Ancak 2018’de ABD Başkanı olan Donald Trump ülkesini bu anlaşmadan geri çekmiş, İran da hiçbir taahhüde uymayacağını açıklamıştı.