Advertisement

Petrol, yatırımcıların Fed'den gelen şahin mesajlar ve ABD ham petrol stoklarında büyük bir artışa işaret eden verilerle üç günlük düşüşün ardından daha yatay bir seyir gösterdi.

ABD ham petrolü önceki üç gün içinde neredeyse yüzde 6'lık düşüş kaydederken, yeni işlem gününde de 87 doların altını test etti.

Fed tutanakları, yetkililerin faiz oranlarını kısıtlayıcı bir seviyeye yükseltmeye ve enflasyonu frenlemeye, potansiyel olarak büyümeyi yavaşlatmak ve enerji talebine zarar vermek için orada tutmaya kararlı olduklarını gösterdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nden alınan rakamlar, serbest bırakmaya aşina olan kişilere göre, geçen hafta 7 milyon varilden fazla bir artış gösterdi.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin petrol arzını kısma konusunda anlaşmaya varmalarıyla geçen hafta yükseldi, ancak bu ilerleme Pazartesi gününden bu yana kısmen düzeldi. Petrol piyasası oyuncuları küresel bir durgunluk ve petrol tüketimindeki düşüşün yanı sıra güçlenen bir dolar ve Çin'in 'Sıfır Kovid' stratejisinin etkisi konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladılar.

OPEC, Çarşamba günkü aylık bir rapora göre, bu çeyrekte ihtiyaç duyulan ham petrol miktarına ilişkin tahminleri düşürdü.

ABD'de petrole fiyat tavanının geri tepebileceği endişesi

Öte yandan Biden yönetiminde bazı bürokratlar Rus gelirlerini kısıtlamak amacıyla hayata geçirilmeye hazırlanan petrol tavan fiyatı uygulamasının OPEC+’ın üretim limiti kesintisi kararı sonrası geri tepebileceğini düşünüyor.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre bazı yetkililer OPEC+ kararı sonrası Rus petrolüne fiyat tavanı uygulanmasının petrol fiyatlarında sıçramaya yol açmasından endişe ediyor.

ZELİHA SARAÇ

Mercedes-Benz, otomobil satışlarının tamamen çevrimiçi platformdan gerçekleşeceğine ilişkin çıkan haberler hakkında Bloomberg HT’ye açıklama yaptı.

Şirket açıklamasında, “Geleceğin Perakendeciliği (Retail of the Future)” olarak adlandırdıkları yeni iş modeline en kısa sürede geçmek üzere hazırlıklarını tamamladıklarını ve bu kapsamda da 2022 yılı başından itibaren Türkiye’de de online satış platformunun devreye alındığını aktardı.

Bu platform ile müşterilerine online olarak araçları inceleme ve rezerve ederek kaparo ödeme olanakları sunduklarını belirten şirket, “Müşterilerimiz yine online platformumuz üzerinden aracı hangi bayiden teslim almak istediklerini seçerek teslim alma sürecini bayilerimizde tamamlamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Dijitalleşen dünyada perakendeciliğin, mevcut ve potansiyel müşterileri için “kişisel bir temas noktası olma yolunda önemini taşımaya” ve şirket olarak satışlarının "temel direği" olmaya devam edeceğini vurgulayan Mercedes, “Önümüzdeki dönemde yeni iş modelimize ilişkin ayrıntılı kamuoyu bilgilendirmesi yapılacak ve bu doğrultuda bayilerimiz ile iş birliğimiz güçlenerek sürecektir.” dedi.