Advertisement

Petrol, Çin’de gerçekleşen parti kongresinin sonuçlanmasının ardından piyasadaki daralma endişeleri ile geriledi.

ABD ham petrolu gecikmeli Çin ekonomik verilerinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde 84 dolar seviyesine geriledi. Brent petrolde ise haftanın ilk işlemlerinde 93 doların altı test edildi.

Ham petrol, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin piyasada devam etmesiyle Haziran ayından bu yana üçte birini kaybetti. Bununla birlikte, önemli OPEC+ üretim kesintileri ve Avrupa Birliği'nin Rusya petrol akışlarına yönelik yaklaşan yaptırımları, kışa doğru giden arz görünümüne ilişkin endişeleri artırdı.

Zhaojin Futures Co. Analisti Gao Jian, “Resesyon riskleri ve arz sıkılaşması birbirini dengeledikçe petrol dalgalı olmaya devam edecek. Tedarik ekleyerek karşı önlemleri başlatın” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin Kasım ayından itibaren arzı kısma kararı, daha önce üreticilere enflasyonu düşürmeye yardımcı olmak için daha fazla petrol çağrısında bulunan ABD'den sert bir tepki aldı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın üst düzey enerji danışmanı Pazar günü yaptığı açıklamada, kesintinin büyük ölçüde siyasi bir hareket olduğunu söyledi.