Advertisement

Petrol perşembe günü diğer finansal varlıklarla birlikte yüzde 2 düşüş gösterdikten sonra New York Borsasında 71 dolar civarında işlem gördü.

Yeni varyantın petrol talebi üzerinde hala yıkıcı bir etkisi gözlemlenmemiş olsa da bazı ülkelerin yeni kısıtlamalar getirmiş olması endişeleri taze tutuyor. Yapılan bir çalışmaya göre Omikron varyantının hastalığın erken evresinde Delta varyantına kıyasla 4,2 kat daha bulaşıcı olduğu ortaya çıktı.

Ham petrol, yaşadığı gerilemeye rağmen hafta içinde yaptığı yukarı yönlü hareketle yüzde dokuzdan fazla değer kazanarak Ağustostan beri en büyük artışını kaydetmişti. Üst üste altı haftayı kayıpla kapatarak ayı piyasasına girdiği düşünülen petrolün sergilediği bu geri dönüş performansının oldukça etkileyici olduğu değerlendiriliyor.

Yine de düşüş trendine işaret eden başka göstergeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Yatırımcılar, Suudi Arabistan’ın Ocak ayı için fiyatları artırmasına rağmen Asya piyasasında zayıflayan ham petrol piyasası manzarasıyla karşı karşıyalar.

“Omikron kaynaklı endişeler bir miktar gerilemiş olsa da gecelik yaşanan düşüşler tam olarak sona ermediğini gösteriyor” diyen Oversea-Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, Brent petrolün şu anda 70-75 dolar bandında işlem gördüğünü fakat Omikronun ilk çıktığında korkulduğu kadar büyük bir tehdit olmadığı anlaşılırsa bu rakamın önümüzdeki sene tekrar 80 dolar üzerine çıkmasını beklediğini belirtti.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında 70,98 dolarla yatay bir seyir izliyor.

Şubat vadeli Brent Petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında 74,41 dolardan işlem görüyor.