Advertisement

20 trilyon dolarlık ABD tahvil piyasası, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisinde deflasyon tehlikesine neden olmasının ardından Fed'in enflasyonu canlandırma çabalarının başarılı olduğunu işaret ediyor.

Bunun en iyi göstergesi olan ABD Hazine tahvillerinde nominal faizler görece sabit kalırken enflasyona göre düzeltilmiş faizler sıfırın altına inmişti. ABD'li tüketicilerin enflasyon beklentilerindeki yükseliş de başarının diğer sinyallerinden.

Tüm bunlar -kısmen Fed Başkanı Jerome Powell'ın faizleri neredeyse sıfıra indirmesi ve milyarlarca dolarlık Hazine tahvili almasının etkisiyle- yatırımcıların ileride bir miktar enflasyon göründüğünü düşündüğünün sinyalleri.

Bazıları, yasa yapıcıların 3 trilyon dolarlık harcamayı onaylaması ve daha fazlası için görüşüyor olmalarından dolayı aşırı geniş para ve maliye politikalarıyla birlikte fiyat baskılarının eninde sonunda kontrolden çıkabileceğini düşünüyor.

Altın fiyatlarının ons başına 2 bin doları aşması ve dolardaki zayıflama da dikkatleri enflasyon görünümüne çevirdi. Yatırımcılar fiyatların artacağı yönünde pozisyon alıyorlarsa, enflasyonun hala Fed'in yüzde 2'lik hedefinin altında olduğu düşünülürse, tüketiciler ve şirketler bu beklentinin gerçekleşmesine yetecek kadar harcama yapmalılar.

Fed, yüzde 2 enflasyon hedefini belirlediğinden bu yana bu hedefe hiçbir zaman sürdürülebilir bir şekilde ulaşılamadı.