Advertisement

Tokyo Borsası’nda açığa satışların oranı geçen hafta 5 gün art arda yükseldikten sonra cuma yüzde 48,1’e ulaşarak 15 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Topix Endelsi de Fumio Kişida’nın başbakan olacağının belli olmasıyla Nisan 2020’den bu yana en kötü haftasını geçirdi.

Tokai Tokyo Araştırma Enstitüsü Kıdemli Stratejisti Takaşi Nakamura, Kişida’nın kabinesinin ortaya çıkmasıyla büyüme ve siyasi reformlarla ilgili beklentilerdeki olumsuz görünümün arttığını belirterek, “Kişida’nın iktidarında Japon hisse senetleri lehine pozisyon almak zorlaştı” dedi.

Japonya’da yeni başbakan Kişida

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) lideri Kişida Fumio, Temsilciler Meclisi'nde düzenlenen olağanüstü oturumda ülkenin başbakanı seçildi.

Japonya Parlamentosu alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde (Şuugin) düzenlenen oturumda, meclis üyeleri ülkenin yeni başbakanını seçmek üzere bir araya geldi. Kişida Fumio, partisi LDP ve ortağı Komeito hakimiyetindeki 465 koltuklu Şuugin milletvekillerinden 311'inin oyunu alarak, Japonya’nın 100. başbakanı oldu.

LDP liderlik seçimlerinde geçen hafta Kişida, rakipleri Reform Bakanı Kono Taro ile kadın adaylar eski İçişleri Bakanı Noda Seiko ve İletişim Bakanı Takaiçi Sanae'yi mağlup etmişti. Kişida, görevini 31 Ekim 2021'de düzenlenmesi planlanan olağan genel seçimlere kadar yürütecek.

Yeni kabine

Göreve gelmesi sonrası yeni kabineyi açıklayacak Kişida'nın, Savunma Bakanı Kişi Nobuo ile Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu'yu mevcut görevlerinde tutması bekleniyor.

Kabine Baş Sekreterliğine Matsuno Hirokazu, Maliye Bakanlığına Suzuki Şuniçi'nin, Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığına Hagiuda Koiçi'nin getirileceği belirtiliyor. Yeni kabinede 3 kadın bakanın da yer alacağı kaydediliyor.