Advertisement

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Kenan Yavuz, Avusturyalı şirket OMV'ye ait Petrol Ofisi hisselerinin satışına ilişkin, "Şu anda 2018 içinde devreye girecek bir rafineriyi inşa ediyoruz, elbetteki dağıtım bizim entegrasyonumuzun bir parçası konumunda. Petrol Ofisi satış sürecini incelememiz ve takip etmemiz yönünde Başkan Rövnag Abdullayev'in bir talimatı var, fakat bu mutlaka satın almaya yönelik bir anlam içermiyor." dedi.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev'in Petrol Ofisi'nin satışı hakkında yaptığı açıklama sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yavuz, geçen haftalarda OMV'nin Petrol Ofisi'ni satmak üzere bir irade beyanında bulunduğunu hatırlattı.

Dağıtımın, entegrasyonlarının bir parçası konumunda bulunduğuna işaret eden Yavuz, şöyle konuştu:

"Türkiye'de 2018 içinde devreye girecek bir rafineriyi inşa ediyoruz. Rafinerimizde halen yüzde 55 tamamlanma oranına ulaşmış durumdayız. Elbetteki dağıtım bizim entegrasyonumuzun bir parçası konumunda. Petrol Ofisi satış sürecini incelememiz ve takip etmemiz yönünde Başkan Rövnag Abdullayev'in bir talimatı var, fakat bu mutlaka satın almaya yönelik bir anlam içermiyor. Kendisinin de yaptığı açıklamada belirttiği gibi, bana ve ekibime konuyu incelememiz ve takip etmemiz yönünde verilen bir talimattır. Biz de arkadaşlarımızla süreci izleyip, analiz edeceğiz. Şirketimizin öncelikleri, stratejileri ve hedefleri açısından ele alacağız. Bir gelişme olursa doğal olarak kamuoyunu bilgilendireceğiz."

"Dağıtım şirketi zorunlu değil"

Süreçleri izleyerek strateji geliştirme için yeterli zamana sahip olduklarını belirten Yavuz, "Rafinerimiz devreye girdikten sonra, bir dağıtım şirketimiz olsun diye bir zorunluluğumuz yok. Türkiye, dünya standartlarında çok gelişmiş regülasyonlar ile idare edilen bir ülke. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) son derece açık ve düzenli regülasyonları var. Dolayısıyla rafinerisi olanların ürünlerini pazara ulaştırmak için mutlaka bir dağıtım şirketine ihtiyaçları yoktur, bir zorunluluk değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Avusturyalı enerji şirketi OMV, 2006 yılında Petrol Ofisi'ni Doğan Şirketler Grubu'ndan yaklaşık 3 milyar dolara satın almış, şubat ayında ise şirketin çoğunluk hisselerini nakit önceliği nedeniyle satışa çıkaracağını duyurmuştu.

Petrol Ofisi'nin şu anda ülke genelinde bin 785 akaryakıt istasyonu bulunuyor.