Advertisement

(11:45'te güncellendi)

Altın, Fed'den destek bulmaya devam ediyor. Değerli metal, Fed politika yapıcılarının Çarşamba günkü toplantıda bir kez daha faizi değiştirmemesi ve gelecekteki faiz artırımları için görünümü düşürmeleri ile birlikte, Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Spot altın, Perşembe günü itibariyle dört gün üst üste yükseldikten sonra fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 14:48'de ons başına 1,334.94 dolarda kaldı. Metal, doların düşmesi ve yatırımcıların altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını artırması ile birlikte bu hafta yüzde 1.9 yükseldi ve 29 Temmuz'dan bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi. Gümüş, platin ve palladyum da haftayı kazançla geçmeye yöneldi.

Altın üst üste üçüncü çeyreği de kazançla geçerek, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı 2011 yılından bu yana en uzun çeyrek dönem yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Bu hafta Fed'in sıkılaştırma planlarını daraltması ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşvik programını yeniden şekillendirmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) da gevşek duruşunu sürdüreceği beklentilerini güçlendirdi. Dünyanın en büyük merkez bankalarının düşük ya da negatif faizler ve varlık alımları yoluyla büyümeyi destekleme çabaları, altına yönelik değer koruma talebini artırıyor.

Canlanan İştah

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Fed'in harektesizliği altın için yatırımcı iştahını canlandırdı," dedi ve "Fed'in faiz artırımlarına ilişkin görünümünü düşürmesi ve zayıf dolar bunda şüphesiz rol oynarken, Japonya Merkez Bankası'nın ekonomik teşviği güçlendirmesi de yardımcı oldu" şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in görünümü revize etmesinin ardından, bu hafta yüzde 0.9 geriledi. Yetkililer halen bu yıl bir faiz artırımı beklentilerini sürdürürken, gelecek yıl için yalnızca 2 faiz artırımı öngörüyorlar. Haziran ayındaki projeksiyonlarda, 2017 yılında üç faiz artırımı bekleniyordu.

Altının çok sayıda destekçisi var. Altın boğalarından biri olan Old Mutual Global Investors'tan Diego Parrilla, Bloomberg'e bu ay yaptığı değerlendirmede, düşük ya da negatif faizlerin olduğu ve merkez bankalarının çok fazla para bastığı "sınırsız" para politikaları dünyasında, fiyatların muhtemelen beş yıl içinde rekor seviyeye çıkacağını kaydetti.

ETF'lerdeki altın varlıkları bu yıl, Bloomberg'in derlediği verilere göre, yüzde 1 civarında kayıp yaşadığı Nisan ayından sonra her ay yükseldi. Fed'in kararının ardından, varlıklar yaklaşık 7 ton yükselerek, 2,031 ton ile iki haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

Çin'de, Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzd3e 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.4 kadar yükselerek 288.09 yuana (ons  başına 1,343 dolar) çıktı.

Spot platin bu hafta yüzde 4.2 yükselerek Temmuz sonundan bu yana ilk haftalık kazancına yöneldi. Palladyum aynı dönemde yüzde 2.8 tırmanırken, gümüş yüzde 5.6 prim yaptı.

(11:45'te güncellendi)