Advertisement

Altın, ABD'de Tüketici Güveninin dokuz yılın en yüksek seviyesine çıkması ve buna bağlı olarak doların değer kazanmasının ardından son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesi sonrası kayıplarını korudu.

Spot altın hafifçe düşerek Melbourne saati ile 10:07'de ons başına 1,326.61 dolara geldi. Metal Salı günü, ABD'de tüketici güveni endeksinin Eylül ayında işgücü piyasasına ilişkin iyimserlikle sıçrama yapmasının ardından yüzde 0.8 düştü ve 30 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. 

ABD verilerinin iyileşmesi, Fed'in bu yıl faiz artırımına gitmesi için zemini güçlendirir ve bu durum, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının yatırım cazibesini azaltır. Traderlari Fed politika yapıcılarının bu yılın sonuna dek faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 50 civarında fiyatlıyor.

Australia & New Zealand Bankig Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Altın, ABD güvenindeki sıçrama, dolardaki güçlenme ve yatırımcı talebindeki azalma ile birlikte geriledi" dedi. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.4 kadar yükseldi ve Asya seansının başlarında da yukarı yönde hareket etti.

Spot gümüş fazla değişmezken, platin değer kazandı ve palladyum düştü.