Advertisement

ABD'de haftalık ham petrol stokları 5,3 milyon varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre geçen hafta 5,3 milyon varil (yüzde 1,1) artışla 490,3 milyon varile ulaştığını açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 1,5 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 2,4 milyon varil yükselmişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı.

Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 11 bin varil azalışla 8,68 milyon varile geriledi.

Ülkenin ham petrol ithalatı ise söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 981 bin varil artışla 8,42 milyon varile ulaştı.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu haftada 0,7 milyon varil (yüzde 0,3) artarak 221,7 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 0,4 milyon varil düşüş olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki hafta 2,8 milyon varil azalmıştı.

ABD'nin ham petrol ve benzin stoklarındaki artışa rağmen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kısma beklentisiyle ham petrol fiyatlarındaki artış devam etti.

EIA verilerinin açıklanmasının ardından ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 46,38 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 47,53 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar, OPEC'in 30 Kasım'da Viyana'da düzenleyeceği olağan toplantıda üye ülkelerin üretim seviyelerine sınırlama getirilebileceği ihtimaline işaret ederek, petrol fiyatlarında gelecek haftalarda yükselişin devam edebileceğine dikkati çekiyor.

AA