Advertisement

Tahvil piyasasındaki 30 yıllık boğa piyasası şiddetli bir şekilde sona erecek gibi görünüyor.

Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return Endeksi, Kasım ayında yüzde 4 gerileyerek 1990 yılındaki başlangıcından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. ABD'nin ekonomik ivmesi ve Donald Trump'ın başkanlık seçimlerindeki galibiyeti -vergi indirimleri ve 1 trilyon dolarlık altyapı harcamaları sözü- birlikte düşünüldüğünde, yatırımcıları rekor düşük seviyelerde faiz getirisi olan tahvilleri satmaya ve hisse senedi almaya teşvik etmesi zor olmadı.

Tahvillerdeki 30 yıllık boğa piyasasının sona ermesi artık “o kadar saçma” görünmüyor: Fed'in faiz artırımına başlaması ve yılda birden daha fazla sayıda artırıma gitmesi bekleniyor ve küresel merkez bankalarının daha az hazine tahvili alabileceğine ilişkin işaretler var. Yatırımcıların, Trump'ın seçim zaferinin ardından iki hafta içerisinde, ABD tahvillerinden 10.7 milyar dolar çıkış gerçekleştirmesiyle, 2013 yılındaki “taper tantrum”dan bu yana tahvillerde görülen en büyük çıkış oldu. ABD hisse senedi endeksleri ise rekor seviyelere yükseldi.

Sydney'de Nikko Asset Management Avustrlaya biriminde hazine tahvilleri ve Döviz baş küresel stratejisti Roger Bridges, “Birçok kişi tahvillerdeki boğa piyasasının sona ermekte olduğunu düşünüyor. ABD 10 yıl vadeli tahvillerin faizi Ocak'ta 2.7'ye yükselebilir. Trend arkadaşınızdır” dedi.

Tahvil piyasasındaki çöküş, küresel tahvillerde Kasım ayında 1.7 trilyon dolarlık çıkış olmasına neden oldu. Aynı zamanda küresel hisse senedi piyasalarına bir ay içerisind 635 milyar dolarlık giriş oldu.