Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) politika faizinde değişikliğe gitmeyerek 10 yıl vadeli tahvil faizi ve varlık alım hedeflerini sabit bırakması ardından, kaldıraçlı fonlardaki satışların etkisiyle geriledi. Söz konusu karar, tahminler ile aynı doğrultuda gerçekleşti.

National Australia Bank Limited küresel dövz stratejisi birim yöneticisi Ray Attrill, “Tamamen bekleniyor olmasına karşın, getiri eğrisi kontrolü sözü aynı şekilde duruyor. Gelecek yıla ilişkin dolar/yen beklentilerini güçlü tutan bu” dedi ve “Tabii ABD tahvil faizleri geri düşmediği sürece” diyerek devam etti.

Dolar, New York'taki işlemlerde makro fonların satışlarından dolayı, diğer önemli paraların çoğu karşısında bir miktar daha zayıf seyretti. ABD hazine tahvillerinin faizi, Türkiye ve Almanya'daki şiddet olaylarının güvenli varlık talebini artırmasıyla birlikte düşmesi ardından, istikrar buldu.

Sydney'de National Australia Bank Ltd. Döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Dolardaki yükseliş hız kesiyor gibi görünüyor ve birçok şey hazihazırda fiyatlanmış durumda. Yıl sonuna doğru olası bir konsolidasyon artık mümkün görünüyor” şeklinde görüş bildirdi.

Yen, TSİ 10:40'ta dolar karşısında yüzde 0.65 değer kaybederek 117.86 seviyesinden işlem gördü.