Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de reko rseviyeye çıkan petrol stokları ile OPEC'in küresel arz fazlasını kısmak için üretimi azaltması arasındaki mücadelenin volatiliteyi ikiyılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indirmesi ile birlikte üç gündür varil başına 54 dolar civarında seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 daha tırmandı. OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, Nijerya'nın Abuja kentinde yaptığı açıklamada, OPEC üyelerinin taahhüt ettikleri kısıntıya yüzde 90'ın üzerinde uymakta olduğunu kaydetti.Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, Çarşamba günü açıklanacak resmi ABD petrol stok verisinin geçen hafta 3 milyon varil artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

Petrol New York'ta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer 11 üretici ülkenin arz kısıntılarının ABD'deki petrola rama ve üretim faaliyetlerini dengelemesi ile birlikte varil başına 50 doların üzerinde dar bir bantta seyrediyor. Chicago Board Of Trade Ham Petrol Volatilite Endeksi Pazartesi günü Ekim 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Seul'de Kiwoom Securities Co. piyasa stratejisti Seo Sang-young, "Ham petrol, OPEC'in üretim kısıntısı anlaşması fiyatlardaki aşağı baskıyı sınırlarken, ABD'de üretimin artmaya devam etmesi ile birlikte çok dar bir bantta seyrediyor," dedi ve "ABD stokları yüksek, zira hava koşulları çok soğuk değil ve talep düşük kaldı" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Batı Teksas petorlü (WTI), Nymex piyasasında, 10 sent yükselerek Tokyo saati ile 11:05'te varil başına 54.15 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 43 altında. Fiyatlar Pazartesi günü üst üste ikinci gün 54 dolar yakınında kapandı.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 18 sent ya da yüzde 0.3 yükselerek varil başına 56.11 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü ABD göstergesi WTI'a kıyasla 1.96 dolar primliişlem gördü. Daha aktifişlem gören Mayıs kontratı 15 sent rırmanarak 56.57 dolara yükseldi.