Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump'ın politikalarına ilişkin belirsizliğin sürmesi ve yatırımcıların dikkatlerini Fed yetkililerinin 2017 yılındaki faiz artırımlarına ilişkin yorumlarına çevirmeleri ile birlikte yükselişini üst üste ikinci haftaya taşımaya hazırlanıyor. Palladyum iki yılın zirbesi yakınında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle Singapur saati ile 10:51'de ons başına 1,243.31 dolara indi. Metal, önceki hafta yüzde 2 yükseldikten sonra bu hafta yüzde 1.1 prim yaptı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve bu haftayı yüzde 0.2 kayıpla geçmeye yöneldi.

ABD'de sağlık hizmetleri yasa tasarısının oylanmasının ertelenmesi, Trump'ın vergiler ve büyümeye ilişkin diğer politikalarını uygulamada zorluk çekebileceği endişelerini artırdı.

Singapur'da OCBC ekonomisti Barnabas Gan, "Trump'ın sağlık hizmetleri yasa tasarısının oylamasının beklenmedik bir şekilde ertelenmesi, Trump'ın uygulamayı vaat ettiği ekonomik politika gündemine ilişkin şüpheleri artırdı," dedi ve bu tasarıya ilişkin anlaşmazlığın sürmesi durumunda risk iştahının biraz daha azalabileceğini belirtti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, bu yıl üç faiz artırımının makul olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, bu yıl üç ya da belki de dört faiz artırımının anlamlı olabileceğini belirtti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kahkari ise, enflasyon hedefinin gerisinde kaldıklarını ve işgücü piyasasında halen atıl kapasite olduğunu belirtti.

Çin'de Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.1 düşüşle 277.85 yuana indi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Haziran vadeli altın kontratları yüzde 0.3 düşüşle gram başına 278.90 yuana inerken, Haziran vadeli gümüş yüzde 0.2 kayıpla kilogram başına 4,158 yuana geriledi.

Palladyum, talep görünümünün iyileşmesi ile birlikte, Perşembe günü ons başına 809.53 dolar ile Mart 2015'ten bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra 801.58 dolar civarında yatay seyrett.

Spot gümüş yüzde 0.1 düşerken, platin yüzde 0.5 geriledi.