Advertisement

Altın fiyatları, ABD'de federal hükümetin kapanması ve Almanya'da Angela Merkel'in hükümet başkanlığının dördüncü dönemi için ilerleme sağlaması sonucu euronun dolar karşısında değer kazanması ile birlikte kazançlarını korudu.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,335.80 dolara kadar çıkmasının ardından Singapur saati ile 11:53'te 1,331.24 dolara geldi.

Fiyatlar geçen hafta 1,344.81 dolar ile Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve Cuma günü ABD hükümetinin kapanması ile birlikte yüzde 0.4 değer kazandı.

Sydney'de CMC Markets analisti Ric Spooner, "ABD'de hükümetin kapanması piyasalarda bu sabah bir molaya sebep oldu ve altına bir miktar destek getirdi," dedi ve "Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı ve bunun dolar üzerindeki olası etkisi bu hafta altın traderları için daha önemli bir faktör olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

AMB ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) bu hafta politika kararlarını açıklayacak. Fed'in toplantısı ise 31 Ocak'ta..

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi altı hafta üst üste düştükten sonra fazla değişmedi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş ons başına 17.0186 dolar seviyelerinde yatay seyrederken, platin, sekiz gün üst üste değer kazandıktan sonra fazla değişmeyerek ons başında 1,013.65 dolarda kaldı ve palladyum yüzde 0.1 değer kazanrak ons başına 1,108.09 dolara tırmandı.