Advertisement

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yatay seyirle başlamasının ardından 161,8 lira seviyelerinde dengelendi. 


Dün altının ons fiyatından bulduğu destekle 162 liranın üzerine çıkan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,30 artışla 161,9 liradan kapattı.

Gram altın, haftanın son işlem gününe yatay seyirle başlamasının ardından saat 09.25 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin hemen altında 161,8 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 266 lira, Cumhuriyet altını da 1.084 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,27 değer kaybıyla 1.323 dolardan işlem görüyor. 


AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarının bu hafta ABD 10 ve 2 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselişle baskı altında kaldığını belirtti.

Küresel piyasalarda doların değer kazanmasının altın fiyatı düşüşünde etkili olduğunu belirten Memiş, altının ons fiyatının bu hafta tüm gelişmelere rağmen 1.300-1.350 dolar aralığında kalmayı başardığını söyledi. 

Memiş, altının ons fiyatında aşağı ya da yukarı yönlü kırılma yaşanabilmesi için yeni hikayelere ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Biz temkinli bekleyişimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Jeopolitik riskleri ya da emtia fiyatlarını olumlu yönde direkt destekleyen haber akışı yaşanırsa altının ons fiyatında yükselişler beklediğimizden hızlı olabilir." dedi.

Altının ons fiyatında 1.326 doların destek, 1.338 doların ise direnç seviyesi olarak takip edileceğini bildiren Memiş, teknik açıdan altının gram fiyatında 161,5 liranın destek, 162,5 liranın ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.