Advertisement

Altın fiyatları, doların 3 ayın en yüksek seviyesine çıkması ve ABD Hazine tahvil fiyatlarının kayıplarını sürdürmesinin ardından düşüşünü korudu.

Spot altın, 20 Mart'tan bu yana en düşük seviyesinden kapanmasının ardından fazla değişmeyerek Singapur saati ile 09:14'te ons başına 1,323.41 dolarda kaldı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra yatay seyretti.

Gösterge ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi yüzde 3.02 seviyelerinde seyretti.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, değer kazanan dolar ve yükselen Hazine tahvil faizlerinin altının cazibesini sınırladığını söyledi. Sharma, azalan jeopolitik gerilim ve ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalmsını işaret ederek, altın için kısa vadede beklentisinin aşağı olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 16.5718 dolara tırmanırken, platin yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 912.35 dolara ulaştı ve palladyum yüzde 0.1 kayıpla ons başına 978.09 dolara indi.