Advertisement

Traderlar Avrupa Merkez Bankası’nın iki yıl içinde faiz artışına gitmesini bekliyor ancak zayıf enflasyon görünümü bu beklentiye gölge düşürüyor.

Tüketici fiyatı tahminlerini izleyen endeks, fiyat artışlarının gelecek 30 yılda Avrupa Merkez Bankası’nın hedefinin altında kalacağını gösteriyor. Bu da, 2023 yılının ortasına kadar kadar beklenen 10 baz puanlık faiz artışı tahminine dair şüphe oluşturuyor.

Bölgede koronavirüs aşılamasının hızlanması ve Mayıs ayında tüketici fiyatlarının 2018’den beri ilk kez bankanın hedefi olan yüzde 2’ye ulaşması faiz artışı beklentilerini güçlendirdi.

Ancak geçen yılın son aylarında pandeminin canlanmasıyla para piyasalarında bugünkü durumun tam tersine, AMB’nin daha fazla gevşemeye gitmesi fiyatlanıyordu.

Commerzbank Stratejisti Christoph Rieger faiz artılı için çok erken olduğunu belirterek “gelecek birkaç yıl faiz indirimi, faiz artırımından daha yüksek ihtimal gibi görünüyor” diye konuştu.

Bloomberg Intelligence tarafından derlenen 1 yıllık forward oranı verilerine göre Euro Bölgesi’nde enflasyon on yılda yüzde 1.65’e, 30 yılda yüzde 1.76’ya yükselecek. Bu rakamlar, AMB’nin ‘yüzde 2 veya civarında’ olarak belirlenen hedefinin altında.