Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Polonya'nın tekel karşıtı organı, Nord Stream 2 doğal gaz botu hattının Avrupa Birliği (AB) enerji piyasalarında rekabete mani olduğu gerekçesiyle Gazprom PJSC'ye 29 milyar zloti (7.6 milyar dolar) ceza verdi.

Baltık Denizi projesinin tüketicilerin menfaatlerine aykırı olduğunu belirten regülatör, rekabetin yeniden sağlanması amacıyla Gazprom ve ortaklarına finansman anlaşmalarını sonlandırmaları için 30 gün süre tanıdı. Söz konusu ceza şirketin yıllık gelirinin yüzde 10'una denk geliyor ve bu, ceza için izin verilen en yüksek seviye.

Varşova'da UOKiK'in başındaki isim Tomasz Chrostny, Çarşamba günkü açıklamasında "Nord Stream 2'nin inşaatı piyasa regülasyonlarının açık bir şekilde ihlali. Tüketiciler için doğal gaz fiyatları adil rekabetin bir sonucu olmalı. Nord Stream 2 bir kez faaliyete geçtiğinde doğal gaz fiyatları büyük bir ihtimalle artacak ve arzın sekteye uğraması riski var." dedi.

Rusya'dan Avrupa'nın en büyük yakıt pazarı Almanya'ya doğrudan bağlanan hattın genişletilmesine uzun bir süredir karşı çıkan Polonya, Avrupa'nın Rus enerjisine olan bağımlılığını artıracağının altını çiziyor.

Rus enerji şirketinin Moskova'da işlem gören hisseleri yüzde 0.8 düştü. Gazprom'un ortakları da UOKiK'ten 234 milyon zloti ceza aldılar.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki geçen ay hükümetinin Almanya'ya projeyi durdurması için baskıyı artırdığını söylemişti.

Gazprom'ın Baltık Denizi boru hattı projesinin sahibi olmasına karşın 9.5 milyar euroluk maliyetin yarısı Engie, Royal Dutch Shell Plc, Almanya'dan Uniper SE, Wintershall AG ve Avusturyalı OMV AG tarafından finanse ediliyor.