Advertisement

Bloomberg HT’ye konuk olan Prof. Dr. Hakan Kara, 2021’in ikinci enflasyon raporu toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Kara, TCMB yılın ikinci enflasyon raporunda, bir önceki raporda yüzde 9,4 olan 2021 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 12,2'ye çıkarılması hakkında, TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmininin iyimser göründüğünü söyledi.

TCMB'nin enflasyon raporuna haftalar öncesinden başladığına dikkat çeken Kara, TCMB'de olası temel sorulara verilecek yanıtlarda hazırlık yapıldığını belirtti.

"Enflasyon Nisan'dan sonra geriye gelecek"

Kara, rapor içeriği ile basın toplantısı arasında bir ayrışma olduğunu, TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmininin ise iyimser göründüğünü açıkladı. “Enflasyon Nisan'dan sonra geriye gelecek.” diyen Kara, faiz indirimi için gerekli şartların oluşmasının zaman alacağını dile getirdi.

Kara, Merkez Bankası’nın izlediği para politikasının sıkı olup olmadığını değerlendirmenin çok zor olduğunu belirttiği konuşmasında, genel olarak fiyatlama davranışlarında bozulma gördüklerini ve fiyatlamalarda referans noktasının kaybolduğunun altını çizdi.

Kara, beklenti-kur sarmalı hakkında yaptığı değerlendirmede, “Beklenti ve kur sarmalı kırılmalı, sarmalı kırmak için ciddi bir makro ekonomi eşgüdümü gerekir.” dedi.

Zayıf sektörler için maliye politikasının uygulanması gerektiğini söyleyen Kara, güçlü sektörler için ise makro ihtiyati tedbirler alınması gerektiğini açıkladı.