Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Avrupa’nın ihtiyacı olan doğalgazı tedarik etmeye hazır olduğunu belirtti. Putin buna rağmen Avrupa’nın mevcut enerji krizinin tedarik eksikliğinden ziyade sorunlu politikalardan kaynaklandığını söyledi.

Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi ülke olarak herhangi bir ilave adımı görüşebileceklerini belirten Putin Avrupa’nın enerji sistemindeki “sistematik kusurları” ve “işler iyi gitmediği zaman suçu başka yerde aramalarını” eleştirdi.

Avrupa ekonomisi doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki yükselişle sarsılıyor. Her ne kadar Gazprom PJSC uzun vadeli kontratlarının şartlarını yerine getirse de Avrupa enerji krizinde bir faktör olarak Rusya’nın beklenenden daha az gaz tedarik sağlaması gösteriliyor.

Putin, Avrupalı müşterilerin doğalgaz depolama eksikliklerini kapatmak için kısa vadeli piyasadan tedarike yönelerek hata yaptıklarını dile getirdi. Almanya'nın Gazprom'dan bin metreküp başına 250-300 dolara gaz tedarik ettiğini belirten Putin, Kuzey Akım 2'nin Ukrayna'ya kıyasla daha kısa ve ucuz bir rota olduğunu vurguladı. Putin, Kuzey Akım 2'nin onaylanmasının Avrupa'da gaz fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağını söyledi.