Advertisement

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, 2020 yılında milli gelir büyümesinin yüzde 4-5, enflasyon oranının ise yüzde 8-10 aralığında tek haneli rakamlara ineceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Zorlu geçen 2018 yılı ve 2019 başındaki düşük büyüme beklentilerine rağmen, bankacılık sektörünün toplam varlıklarının bir önceki seneye göre artış gösterdiğini belirten Güzeloğlu, "Sektörde karlılık azalmasına bağlı olarak, özkaynak karlılık oranları olumsuz bir şekilde etkilense de bankaların bilanço yönetimindeki istikrarlı duruşlarıyla sektörün sermaye yeterlik rasyosu önceki seneye göre artış gösterdi." dedi.

 

"2020'de sektörün ekonomiye katkıları artarak devam edecek"

QNB Finansbank Genel Müdürü Güzeloğlu, faizlerin düşmesi ve TCMB'nin hayata geçirdiği zorunlu karşılık düzenlemesinin, zaten son dönemde belirgin olarak hızlanmış olan kredi büyümesini daha da ivmelendirebilecek gibi gözüktüğünü söyledi.

Güzeloğlu, 2020 yılında Türkiye ekonomisinde bekledikleri büyüme trendinin de toparlanan tüketici ve üretici güvenleriyle birlikte kredi taleplerini pozitif yönde destekleyeceğini ve sektörün ekonomiye katkılarının artarak devam edeceğini söyledi.

"Kademeli faiz indirilmesini bekliyoruz"

Temel Güzeloğlu, küresel ekonomide 2019 yılında para politikalarını gevşeten Fed ve AMB'nin, politika duruşlarının gelecek yıl da destekleyici olacağı mesajını verdiklerini hatırlattı.

Bu durumun küresel faizlerin uzun süre düşük seviyelerde kalacağını gösterdiğini belirten Güzeloğlu, ticaret savaşlarında, ABD ve Çin arasında gelecek yılın başında ilk aşama olarak bir ticaret anlaşması yapılması ve karşılıklı konulan gümrük vergilerinin kısmen geri alınmasının beklendiğini ifade etti.

Güzeloğlu, böyle bir adım atılması durumunda artacak ticaret hacmi küresel büyümeye olumlu yansıyacağını dile getirdi.

Tüm bu gelişmelerin gelişen ülkelere fon akışları açısından destekleyici olacağını bildiren Güzeloğlu, "2019'un ikinci yarısında olumlu dış konjonktür ve TCMB'nin faiz indirimlerinin etkisiyle ivmelenen yurt içi kredi büyümesinin, gelecek yıl da makul ve istikrarlı bir hızda büyümeye devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Güzeloğlu, Merkez Bankasının gelecek yıl faiz kararlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"TCMB'nin son aylarda yapmış olduğu faiz indirimleri sonrası reel faiz oranları daraldığından, bundan sonra enflasyon görünümü ve ülke risk priminde iyileşme oldukça, kademeli olarak faiz indirilmesini bekliyoruz. Enflasyonun gelecek sene sonunda tek haneli rakamlara doğru gerileyeceğini tahmin ettiğimizden, TCMB politika faizinin de sene içinde buna paralel ölçülü adımlarla indirileceğini düşünüyoruz."

"Sorunlu krediler rasyolarında önümüzdeki dönemde bir miktar iyileşme görülebilir"

QNB Finansbank Genel Müdürü Güzeloğlu, 2020 yılında ekonomik büyümedeki toparlanmanın ve enflasyondaki düşüşün sürmesini beklediklerini belirtti.

Bu doğrultuda 2020 yılı GSYH büyümesinin yüzde 4-5 aralığında, enflasyon oranının ise yüzde 8-10 aralığında tek haneli rakamlara ineceğini tahmin eden Güzeloğlu, cari işlemler dengesinin ise, büyümedeki hızlanmaya bağlı olarak GSYH'nin yaklaşık yüzde 2'si kadar açık vereceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Güzeloğlu, sektörün NPL oranının şu anda yüzde 6-7 seviyesinde ve burada kısa vadede bir kırılganlık beklemediklerini belirterek, "Hatta alınan önlemler ve kredi büyümesine paralel, sorunlu krediler rasyolarında önümüzdeki dönemde bir miktar iyileşme de görülebilir." dedi.