Advertisement
HABERLER ABONE OL

Rabobank Gelişen Piyasa FX Stratejisti Piotr Matys ABD’nin önümüzdeki yıl resesyona girme ihtimaline dikkat çekerek, Fed politikalarının gelişen piyasalar üzerindeki etkisine değindi.

Stratejist, Fed’in güvercin tutumunun gelişen piyasalar rallisi için yeterli olmadığını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu;

“Fed’in güvercin tutumunun gelişen piyasaları için olumlu olduğuna dair bir algı var.  Geçen yıl Fed faizlerini artırıyordu ve bu da gelişen piyasalarda çok büyük bir satışa sebep olmuştu. Fed’in neden güvercin tutumuna geçtiğini düşünecek olursak; faiz beklentileri bu yıl sıfıra çekildi ve rallinin gelişen piyasaların varlıklarının devam edeceğine kesinlikle ikna olmadım. Çünkü güvercin Fed bir işaret veriyor. ABD ekonomisinin şu anki büyüme hızını devam ettireceğine ikna olmamış gibi. Bu da kurum olarak bizim görüşümüzü de destekliyor; ABD önümüzdeki yıl resesyona gidiyor”

“Güvercin Fed yeterli olmayacaktır”

Matys küresel ekonominin belirsizliklerden dolayı iyi görünmediğini belirterek, “Bizim küresel ekonomide daha iyi bir gelişmeye ihtiyacımız var. Ancak şuan böyle bir durum yok.  Bugün açıklanan verilere bakarsak; Euro Bölgesi'nde Fransa ve Almanya’nın PMI’yı beklentinin çok altında kaldı. ABD-Çin arasında ticaret görüşmeleri ve Brexit’ten kaynaklı birçok belirsizlik var. Küresel ekonominin görünümüne bakacak olursak şu an için çok iyi görünmüyor. Güvercin Fed de yeterli olmayacaktır” dedi.

“Gelişen piyasalarda kalabalık pozisyon tehlikesi var mı?” sorusuna Matys, “Gelişen piyasaların varlıklarında uzun pozisyonda olmak bu yıl herkesin yaptığı bir şey.  Geçen yıl riskli varlıklarda çok büyük satış olmuştu.  Carry trade’e bakacak olursak birçok merkez bankası kendi para birimini korumak için faiz oranlarını arttırmak durumunda kalmıştı. Bunun bir sonucu olarak da Carry Trade şu an cazip hale geldi.  Dolar boğa ivmesini kaybetti.  Şu an şahit olduğumuz şey; gelişen piyasaların iyi performans gösterdiği bir dönem olduğudur.  Bu durum birkaç ay daha sürebilir. Ancak küresel görünüm iyileşmediği sürece; bu sermaye akışları ve riskli varlıklara olan akışlar çok hızlı bir şekilde tersine dönebilir” dedi.

“Hanehalkının güvenini kazanmak için yapısal reform gerekli”

Matys yerel seçimlerin çok büyük bir risk kaynağı olduğundan bahsederek,  “Önemli olan nokta yönetimin seçimden sonra nasıl tepki vereceğidir. Anketler AKP’nin kazanacağını gösteriyor. AKP daha düşük oy oranı alırsa, geçmiş oranlara kıyasla yönetimin nasıl ilerleyeceği önemli olacaktır. Yönetimin seçimlerden sonra odak noktasının ne olacağı önemli olacaktır. Yapısal reformlara odaklanılacak mı? Ki bu yerel varlıklar için olumlu olacaktır.  Ya da yönetim daha önceki methodları olan ekonomiyi teşvik yöntemine mi dönecektir? buna bakacağız" dedi.

Mayts yönetimin seçimlerden sonra yapısal reformlara odaklanılacağını düşündüğünü söyleyerek, “Türk yetkililerinin Son açıklamalarına baktığımızda ekonomik reformlar üzerine odaklanılacak ancak yabancı yatırımcılar tamamen buna ikna olmuş değil. Hanehalkının Dövize olan talebi var.  Bu da hanehalkının güvenini gösteriyor.  Hanehalkının Türk Lirası’na olan güveni hala düşük. Bu güveni arttırmak için de yapısal reformlar gerekiyor”  dedi.