Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya Merkez Bankası faizleri değiştirmedi, ancak enflasyon risklerinin kötüleşmesi durumunda önümüzdeki toplantılarda faiz artışlarını değerlendireceğinin sinyalini verdi.

Politika yapıcılar, Bloomberg tarafından ankete katılan tüm ekonomistlerin tahminleriyle uyumlu olarak, Cuma günü gösterge faizini yüzde 7,5'te tuttu. Ancak merkez bankası, karara eşlik eden bir açıklamada, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin yakında devreye girebileceğini söyledi.

Bankadan yapılan açıklamada,“Enflasyon yanlısı riskler yoğunlaşırsa, Rusya Merkez Bankası önümüzdeki toplantılarında faiz artışının gerekliliğini değerlendirecek” dedi.

Saat 15:00'te bir basın toplantısı düzenleyecek olan Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Aralık ayındaki son toplantının ardından Rusya Merkez Bankası'nın faizler konusunda "tarafsız" bir duruş benimsediğini söyledi.

Resmi borçlanma maliyetleri, Merkez Bankası’nın yaklaşık bir yıl önce Ukrayna'nın işgalinden sonra acil durum artışını fazlasıyla tersine çeviren sert parasal gevşeme döngüsünü duraklattığından bu yana değişmedi. Ancak banka, Ukrayna'daki savaşa yapılan harcamaların artmasıyla birlikte enflasyonist baskılar artmasıyla, yaptırımlardan kaynaklanan ekonomi risklerini yönetmek zorunda.

Daha ucuz para, kapsamlı uluslararası yaptırımlara rağmen Rusya'nın keskin bir durgunluktan kaçınmasına yardımcı oldu. Rusya Merkez Bankası geçen yılın Nisan ve Eylül ayları arasında, faizleri savaş öncesi seviyelerin altına çekmek için altı adımda yüzde 12,5'lik kesintiler yaptı.

Geçen yılki yüksek bazın istatistiksel etkisi, yıllık enflasyon verilerini Nisan'daki yaklaşık yüzde 18'lik zirveden Aralık'ta yüzde 12'nin altına indirdi ve bu baharda merkez bankasının yüzde 4'lük hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

“Rusya Merkez Bankası’nın işaretleri daha şahin bir hal aldı ancak henüz daha fazla gevşemeyi dışlamıyor. Nihayetinde bu yıl para politikasını yönlendirecek olan maliye politikası olacak. Hükümetin harcama artışı devam ederse Merkez Bankası geçen yılki gevşemeye geri çekmeye zorlanacak”

Ancak yaptırımların boğucu etkisi hükümet gelirlerine zarar verdiğinden ve savaş harcamaları kamu maliyesini zorladığından, şimdi çelişkili öncelikler ortaya çıkıyor.

Merkez bankası, Kremlin'in erkekleri Ukrayna'da savaşmaya çağırmasının bir sonucu olarak bütçe harcamalarından, nominal ücretlerdeki artıştan ve işgücü kıtlığından kaynaklanan enflasyon tehditlerine odaklanıyor. Haftalık fiyat artışı en son altı ay önce görülen seviyelere yaklaşıyor ve politika yapıcılar için önemli bir faktör olan önümüzdeki bir yıl için enflasyon beklentileri, üst üste üç aydır düşmesine rağmen yüzde 12'ye yakın kalmaya devam ediyor.

Bloomberg News'in bu hafta bildirdiğine göre, Başkan Vladimir Putin hükümeti bu arada Rusya Merkez Bankası'na ekonominin görünümü hakkında daha iyimser olması ve hatta para politikasını gevşetmeye hazır olduğunun sinyalini vermesi için baskı yapıyor.

Ekonomik Çapraz Akımlar

Rusya ilk tahminlerden çok daha iyi durumda olsa da, ekonominin yaklaşık yarısını oluşturan tüketici sektörü gibi kilit alanlarda geçen yılı sürpriz bir şekilde kötüleşme ile kapattı. Perakende satışlar, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 10'dan fazla düştü, buna rağmen reel ücretler ve harcanabilir gelirler yükselirken işsizlik rekor seviyede düşük kaldı.

Ekonomistler, 2023'ün geri kalanında para politikasının olası gidişatı hakkında keskin bir şekilde farklı görüşlere sahipler.

Goldman Sachs Group Inc., şimdiden gelecek çeyrekte bir artış öngören küçük bir azınlıkta. Ancak Barclays Plc, JPMorgan Chase & Co. ve Bloomberg Economics'in de içinde bulunduğu çoğunluk aksi görüşü benimsiyor ve faizlerin önümüzdeki aylarda düşeceğini düşünüyor.

Aykırı değerler arasında, Bloomberg tarafından derlenen tahminlere göre Goldman'ın kilit oranın yılı yüzde 8,75'te bitirme çağrısı, S&P Global'in tahmininin yüzde 2 1/2 puan üzerinde.

Alfa-Bank analistleri faiz kararından önce bir raporda, "Talep tarafında mütevazı bir yanıtla birleşen büyük bütçe harcamaları, Rus merkez bankası için zor bir seçimle sonuçlanacak" dedi.