Advertisement
HABERLER ABONE OL

Novak, Rossiya-24 kanalına verdiği mülakatta gelecek senenin başlarında üretimi düşürmeye hazır olduklarını belirterek “Petrol üretimini yüzde 5-6 azaltabiliriz” diye konuştu.

Novak konuşmasında Rusya’nın tavan fiyat uygulayan alıcılara petrol satmayacakları söylemini yineledi, bu senenin tamamında petrol üretiminin 535 milyon tona ulaşacağı tahminini paylaştı. Bu, günlük yaklaşık 10,74 milyon varil üretime denk. Bloomberg’in ulaştığı verilere göre Rusya’nın Kasım’da günlük petrol üretimi 10,9 milyon varille 8 ayın zirvesine çıktı.

Novak ayrıca Türkiye'de kurulması planlanan doğal gaz merkeziyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ve 2023'te karar alınabileceğini belirterek "Sadece Rus tedarikçilerin değil, diğer ihracatçıların da dahil olacağı yeni bir platform oluşturmaktan bahsediyoruz. Şu anda bu konuda Türk meslektaşlarımız ve projeye katılabilecek diğer potansiyel ülkelerle aktif bir şekilde çalışıyoruz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Moskova’nın tavan fiyat yaptırımına vereceği karşılığı detaylandıran bir kararnameyi gelecek hafta imzalayacağını açıkladı.

G7 ve Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna’daki savaşa tepki olarak Kremlin’in petrol gelirlerini azaltmak için Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmıştı.

Yasağın devreye alındığı ilk bir haftada ülkeden deniz yoluyla yapılan ihracat yüzde 54 düşerek günlük 1,6 milyon varil oldu.

Konuya yakın kaynaklara göre Rusya ilk çeyrekte tavan fiyat uygulamasının etkilerini izleyip nasıl bir karşılık vereceği konusunu değerlendirecek.