Advertisement

Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz ticareti ödemelerinde kısmen rubleye geçilmesi konusunun gündeme gelmesinin ardından iki ülke ticaretindeki yerel para ile ödeme kapasitesi tartışılmaya başlandı.

Bloomberg HT yayınına katılan katılan Eski Botaş Doğalgaz Daire Başkanı ve Enerj Uzmanı Arif Aktürk gaz ödemelerinin yüzde 10-15'lik kısmının ruble ile yapılabileceğini belirtti.

Türkiye ile Rusya arasındaki uzun vadeli kontratların 30 milyar metreküp, asgari alım taahhüt miktarının ise 24 milyar metreküp olduğunu belirten Aktürk sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye, birkaç senedir, kış talebinin bir kısmını spottan enerji olarak ithal ediyordu. Spot fiyatları şu anda çok çok yüksek seviyede. Dolayısıyla biz teknik imkânlar el verdiği müddetçe Rusya’dan daha fazla gaz alacağız. Karşılığı yaklaşık olarak 18- 19 milyar doları geçecek şekilde 24 milyar metreküpün üzerinde ithalat gerçekleştireceğiz.

Şu anda Rusya’ya olan ihracatımız artıyor. Özellikle de Rusya’ya yaptırımlardan dolayı İtalya gibi, Türkiye üzerinden mal satan ülkeler var. Önümüzdeki dönemde 6,5 milyar dolarlık ihracat rakamımızın 8-8,5 milyar dolara yükseldiğini varsayalım. Bizim ihracatçımız tüm ihracatının karşılığını ruble olarak alırsa, ruble işlemi olarak maksimum yapabileceğimiz rakam 8-8,5 milyar dolarlık rublenin karşılığı olarak gerçekleşecektir. Burada ruble-TL swap olasılığı da gündemde. Burada Rus Merkez Bankası TL’yi ne yapacak sorusu karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak; birkaç milyar dolar karşılığı ruble ticareti olabilir. O da Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği gazın yüzde 10-15’lik bir kısmını karşılayacaktır. Geri kalanını dolar olarak ödemek zorundayız. Ekonominin gereği de bunu gösteriyor.