Advertisement

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Moskova'da Cuma günü gerçekleştirilen basın toplantısında bankanın gelecek toplantıda muhtemelen faiz artırımı, sabit tutma ve faiz indirimi olmak üzere her üç seçeneği de değelendireceğini söyledi.

Keskin ve uzun süreli bir fiyat artışı öngörmediğinin altını çizen Rusya MB Başkanı, ancak enflasyonun 2021 yılının ilk çeyreğinde büyük bir ihtimalle zirve göreceğini belirtti.

Dezenflasyonist unsurların muhtemelen süreceğini ifade eden Nabiullina, orta vadede genişleme potansiyeli gördüğünü, ancak geniş para politikasına dönüş için zamanlama konusunda sözlü yönlendirmenin uygun olmadığını vurguladı.

Merkez bankasının petrol fiyatı da dahil edilerek makro tahminler yaptığını belirten Nabiullina, rezerv karşılıklarının düşürülmesine ihtiyaç olmadığı söyledi.

Tüketicilere doğrudan ödeme yapılmasına ihtiyaç olmadığını belirten MB Başkanı, "Günlük Döviz satışları petrol piyasasının durumuna bağlı." dedi.

Bankaların sermaye yapısını düzenlemeye gerek olmadığını belirten Nabiullina, bu yönde bir talep gelmediğinin altını çizdi. Bankaların özsermaye tamponları bulunduğunu hatırlatan MB Başkanı, temettü ve bonus ödemelerini kesmesi gerektiğini söyledi.