Advertisement

S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksi, teknoloji hisselerindeki yükselişle pazartesi günü ilk işlem saatlerinde rekor seviyeye ulaştı.

2021'in ilk yarısında hisselerin değeri 6 trilyon dolar artarken kısa pozisyonlarda bununla beraber yükselmişti fakat Fed'in artan enflasyona rağmen genişlemeci para politikasına devam edeceğine dair beklentilerle hisselerin fiyatını yukarı taşıdı.

Oppenheimer Stratejisti John Stoltzfus, ABD endekslerine ilişkin değerlendirmesinde yatırımcıların ekonomik toparlanmanın şekillenmesine hazırlandığını belirtirken fiyatlamalar üzerinde son dönemde açıklanan ekonomik verilerin etkili olduğuna dikkat çekti. Bu hafta açıklanacak verilerin hayal kırıklığı yaratması durumunda piyasalarda oynaklığın artacağını belirten stratejist verilerin iyi gelmesi durumunda ise piyasada pozitif anlamda bir dengelenmenin söz konusu olabileceğini belirtti.

Bu hafta piyasaların odaklandığı verilerin başında ABD tarım dışı istihdam verisi geliyor.

Geçen hafta gelen veriler ise pozitif sinyallerin devam ettiğini göstermişti.

ABD'de kişisel harcamalar Mayıs ayında yüzde 2 düşüş kaydederken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 2,5'lik bir daralma olacağı yönündeydi.

ABD'de kişisel gelirlerin yüzde 0,4 artması beklenirken Mayıs ayında kişisel gelirlerde artış görülmedi.

Ülkede kişisel harcamalar Nisan'da beklentiler doğrultusunda yüzde 0,5 artış gösterirken kişisel gelirler yüzde 13,1 düşüş kaydetmişti.

2022'de faiz artışı bekleyen Fed yetkililerinin sayısı artıyor

2022'de Fed'in faiz artışı kararı alabileceğine yönelik yönlendirmelerde bulunan Fed yetkililerine yenisi eklendi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD'de tam istihdamın gerçekleşmesi ve enflasyonun Fed'in hedeflediği seviyeye gelmesi durumunda 2022 sonunda Fed'in faiz artırmayı düşünebileceğini belirtti.

Rosengren'in açıklamalarıyla gelecek yıl faiz artışı öngören Fed yetkililerinin sayısı artmış oldu. Daha önce St Louis Fed Başkanı James Bullard, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de gelecek yıl için faiz artışı olabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.