Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Kabine'den çıkacak salgın önlemlerine odaklanan Borsa yurtdışındaki fiyatlamalara paralel şekilde haftanın ikinci işlem gününde dalgalı bir seyir izledi.

BIST 100 endeksi günü yüzde 0,18 artışla 1.378 puandan tamamladı. İşlem hacmi 19,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Seansın ilk bölümünde Rusya'dan gelen uçuşları askıya alma kararı havacılık hisseleri öncülüğünde negatif bir hareket yaratırken, gün içinde 1.352 puan seviyesi test edilmişti.

Gün içerisinde, risk priminde yaşanan sınırlı yükseliş eğilimi ve artan jeopolitik riskler endeks fiyatlamalarını kısa vadede baskılamaya devam etti.

Dolar/TL 'de dar bant hareketi devam etti. Kur 8,12-8,17 seviyeleri arasında işlem gördü.

Rusya'nın aldığı kararın maliyeti 413,5 milyon dolar

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya’nın 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasındaki Türkiye uçuşlarını kısıtlaması kararı en az 533 bin Rus vatandaşının 32 milyar rublelik (413,5 milyon dolar) rezervasyonunu etkiledi.

Haberde “Tur şirketlerinin Ruslara alternatif destinasyonlar sunması gerektiği ancak bunun kolay olmayacağı” vurgulandı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye'ye uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlama kararı alındığını belirtmişti. Golikova, basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye'de koronavirüs durumunu izleyeceklerini ifade etmişti.

Buna göre charter ve bazı tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova arasında haftada iki kere yapılmakta olan uçuşlar devam edecek.

Açıklamaya göre yetkililer, tur operatörlerine söz konusu dönemde Türkiye’de tur satmamalarını tavsiye etti.

Rusya’daki yeni Kovid-19 varyantlarının çoğunun Türkiye ve Tanzanya’dan geldiği belirtilirken, Rusya aynı dönemde Tanzanya uçuşlarını da askıya aldı.