Advertisement

Bloomberg yayınına katılan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ABD'de enflasyon görünümü ve para politikası patikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

1970-1980’lerde ABD’de büyüyen herkesin yüksek enflasyonun nasıl bir şey olduğunu bildiğini söyleyen Daly “Bunu gelirinize bağlı olarak farklı şekillerde deneyimleyebilirsiniz. O zamanlar bizim bazı seçimler yapmamız, aldığımız şeyleri kasaya gitmeden geri koymamız gerekiyordu. Bugün de aynı şeyin olduğunu görüyorum. Toplumun herhangi bir kesimine gidin, markette insanları izleyin. Kasaya doğru giderken bazı şeyleri geri koymaya başlıyorlar; çünkü kasiyerin paranın yetmediğini söylemesini istemiyorlar. Bu, enflasyonun gurur kıran kısmı” dedi.

Enflasyon eşitsizliğine de değinen Daly “Siz hayatınızı kazanmak için çalışıyorsunuz. Maaş artışınız iyi bile gelse, enflasyonun gerisinde kalıyorsunuz. Tabii ki harcayacak daha az parası olanı daha çok etkiliyor. Gıda, yakıt ve barınma kalemlerinde ücretler gerçekten çok yükseldi. Eğer gelir dağılımının düşük tarafındaysanız, harcanabilir gelirinizin çok büyük kısmını bu 3 kaleme harcıyorsunuz. Yani düşük veya orta gelirliyseniz burada bazı tercihler yapmanız gerekiyor. “ şeklinde konuştu.

"Enflasyonun aşağı çekilmesi hayati bir konu"

Daly konuşmasına şu şekilde devam etti.

Ücret artışı ortalama yüzde 5 artarken enflasyon yüzde 8,5 oluyor.

Bunun iş piyasasını ne kadar etkilediği üzerine çok düşünüyoruz. Öte yandan, işten çıkarılan insanlar bile çok hızlı bir şekilde iş bulabiliyor. Ama çalışacak işleri bile olsa enflasyon onları çok etkiliyor. Aylardır açık duran iş pozisyonları var. Sürdürülebilir bir büyüme olması için enflasyonun düşürülmesi gerekiyor.

Fed’in enflasyonu aşağı çekmesi, çok önemli, hayati bir konu. Biz enflasyonu aşağıya getireceğimize dair bir söz verdik. İnsanlar iş istiyor; ama düşük ve stabil bir enflasyon da istiyor. Bizim onlara ikisini de vermemiz gerekiyor.