Advertisement

Türkiye ekonomisi yılın 2. çeyreğinde % 1.5 ile beklentilerden daha az daralırken aynı dönemde sanayi sektörü % 2.7, imalat sanayi de % 3.3 oranında daraldı.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü Bloomberg HT'ye enerji maliyetlerinde sıkıntı olduğuna dikkat çekerken sanayi ve üretimi destekleyici politikaların önemini vurguladı. Memiş, "Son dönemin en önemli gündemi enerji maliyetleri. Sanayide enerji maliyetleriyle ilgili ciddi sıkıntı var. Elektrik ve doğalgaz maliyetleri yine arttı. Bunlar sanayide ciddi sorun. Merkez Bankası'nın faizleri indirmesinden sonra iyimser hava oluştu ama bu üretime henüz yansımadı. % 3.3'lük daralma da bunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"İHRACATTA TABANA YAYILACAK POLİTİKA GELİŞTİRİLMELİ"

Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş da enerji maliyetlerindeki artışın sanayiciyi ciddi olarak etkilediğine dikkat çekti ve "elektrik ve doğalgaz kullanan lokomotif sektörlerde enerji maliyetleri yüzde 10 ile 20 arasında arttı. Bu, destek olduğumuz enflasyonla mücadele programını da zorlayan kararlar. Zamların öngörülebilir olmasında fayda var..Bunun yanı sıra ihracatta tabana yayılacak politikalar geliştirilmesi gerekiyor.  Sanayici anlamında tek kurtuluşu ihracat olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.