Advertisement

Dünyanın en çok satılan Kovid aşılarının bazılarının ardındaki teknolojiyi geliştirme konusunda rakiplerinin gerisinde kalan Fransız ilaç devi Sanofi bu kararı, faz 1 ve faz 2 klinik deneylerinde olumlu sonuçlar çıkmasına rağmen aldı.

Şirket sözcüsü, "Geliştirme çalışmalarına devam edilmesi acil kamu sağlığı ihtiyacına çözüm getirmeyecek. Zira ürün piyasaya çok geç çıkacak. Sanofi bu nedenle hatırlatma aşısı ihtiyaçlarına çözüm getirmek için rekombinant protein adayı üzerinde odaklanıyor" dedi.

Sanofi bu aşıyı, İngiliz GlaxoSmithKline Plc ile birlikte, şirketin mevsimsel grip aşıları için halihazırda kullandığı teknolojiyi uygulayarak geliştiriyor. Aylardır beklenen bu ürün, şimdi klinik deneylerin son aşamasında ve yıl sonuna kadar kullanım izni alabilir. Sanofi hisseleri Paris Borsası'nda yüzde 0.5 değer kazandı.

Sanofi, aşı alanında bir sektör devi olarak, pandemi döneminde, şimdi bir milyar defadan fazla uygulanan ve milyarlarca dolar gelir getiren mRNA aşılarını geliştiren rakipleri BioNTech SE ve Moderna Inc.'nin gerisinde kalmış durumda.