Advertisement

ABD'de hisse senedi endeksleri, ABD ile İran'ın savaşın eşiğine gelmesine rağmen bu hafta rekor seviyelere tırmandı. İran füzelerinin Irak'taki ABD hedeflerini vurmasının ardından gerginliğin azalması yatırım/risk iştahının geri dönmesinde etkili oldu.

Ancak bu durum jeopolitik gerginliğin sona erdiği anlamına gelmiyor olabilir. Schroders kıdemli piyasa stratejisti Jonathan Mackay, "jeopolitik belirsizlikteki artış bağlamında piyasaların görünümünü tartışmak için katıldığı bir podcast'te konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Mackay, "Dişe diş ve bir ileri bir geri şeklinde ilerleyen bu konunun bittiğine inanmak güç. Geçmiş jeopolitik olaylara bakıldığında, piyasa belirsizliğin yükselmesiyle birlikte gelişmeleri hesaba kattı ve bekleyeceğiniz gibi yanıt verdi. Riskli varlıklara satış gelirken güvenli varlıklar ralli yaptı. Sonra belirsizliğin zirvesi görüldüğünde her şey tersine döndü. Ben henüz belirsizliğin zirvesinde olduğumuzu düşünmüyorum." dedi.

Yatırımcıların ne yapması gerektiğine ilişkin konuşan Mackay, temel göstergelere bakılması gerektiğini söyledi. "Piyasadaki risk açısından ne için para alıyorsunuz? Geçen yıl bu noktada bulunduğumuz yerle kıyaslandığında bunu söylemek şu noktada çok zor. Ticaret, Brexit belirsizliği hala sürerken ve İran - ABD anlaşmazlığının daha ciddi bir duruma dönüşme ihtimali varken risk almaya değecek bir varlık sınıfı bulmak çok zor. " dedi.

Mackay, yatırımcıların tahvilleri değerlendirebileceklerini söyleyerek, "Döngüsel bir sıçrama olursa tahviller bu yıl bir miktar yükselebilir, ancak sınırlı olacaktır. Gelişen piyasalarda değer görüyoruz, Avrupa'da değer var, piyasadaki değer sektörlerinde değer var." dedi. Schroders stratejisti yüksek getirili tahvillerde fazla değer görmediklerini ekledi.