Advertisement

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, (ÇCSİB) “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”ni online olarak gerçekleştirdi. T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz ev sahipliğinde düzenlenen ve 2019 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren 40 firmanın ödül aldığı törene sektör temsilcileri ve ihracatçı firma yöneticileri katıldı.

Ciner Grubu şirketlerinden Park Cam AŞ Cam Ambalaj kategorisinde en fazla ihracat yapan ilk 5 firma arasına girdi. Ödülü kurumu adına Park Cam Direktörü Levent Pekcan aldı.

“Pandemi şartlarına rağmen ihracat yükselişe geçti”

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni” açılış konuşmasını yapan ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, sözlerine Türkiye ihracatına sağladıkları katkıları nedeniyle sektör ve firma temsilcilerine teşekkür ederek başladı. Çenesiz, yılın ilk 9 ayında pandemi şartlarına rağmen ihracatın hızla toparlanmaya başladığını ve yükselişe geçtiğini söyledi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörlerinin toplam ihracatının bu dönemde yüzde 4 artarak 2.8 milyar dolara çıktığını belirten Çenesiz, “Sektörlerimiz 2020 yılına yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda büyüme hedefi ile başlamıştır. Ancak tüm dünyada ve sektörlerde etkili olan Covid-19 salgını bu hedefleri değiştirmeye mecbur bırakmıştır. Sektör öncelikle krizden en az hasarla çıkmaya odaklanmıştır. Ardından yeni normal olarak adlandırılan süreçte bölgenin en önemli ve kaliteli üreticisi olarak yeniden yapılanacak küresel tedarik zincirlerinden azami pay artışı sağlamayı hedeflemektedir” dedi. Çenesiz, sektörlere yönelik şu bilgileri verdi; “2020 yılının ilk 9 aylık verilerine göre, çimento sektörü ihracatı yüzde 25 artarak 840 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde cam sektörü toplam ihracatımız ise 620 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 9 ayında seramik sektör toplamında ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 925 milyon dolar olmuştur.”

“İhracatta başarı, ‘kalite ve tasarımla’ ile geliyor”

Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörünün ihracatını 2019 yılında en çok artıran üçüncü sektör olduğunu vurgulayan Çenesiz, “Ulusal hedeflerle uyum içinde çalışan Birliğimizin 2019 yılındaki toplam ihracatı, bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 16 arttı. 2019 yılı ihracatımız 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, sektörlerimiz 2019 yılında dünya ticaretinin daraldığı ve küresel korumacılığın hızla arttığı ortamda yüksek bir ihracat performansı göstermiş ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir ihracat artışı gerçekleştirmiştir” dedi. Türk seramik, çimento ve cam sektörleri olarak teknoloji ve sanayi yönünden dünyanın en gelişmiş ülkelerine ihracatta bu kadar başarılı olmalarının nedenlerini şöyle sıraladı; “Bu başarıda rol oynayan temel unsurlar sektörün uzun yıllardır sürdürdüğü etkin pazarlama politikaları, tanıtım faaliyetleri, Türk ürünlerinin artan kalite imajıdır. Ülkemizin bu sektörlerdeki deneyimi köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Son dönemde sektörlere yüksek kapasiteli çok modern tesisler yapılmıştır, tasarım kültürü çok hızlı yükselmekte ve Türkiye’nin yüksek uyum kabiliyeti ile geniş bir ürün gamı ortaya çıkmaktadır ve ülke olarak hızlı hareket edebilme ve talebe göre ürün çıkarma kabiliyet üstünlüğümüz ile ihracatımızın hızla büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini görebiliyoruz.”

“Çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel oyuncuyuz”

Türkiye’nin çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel pazarda önemli bir oyuncu olduğuna dikkat çeken Çenesiz, “Bu üç sektörümüz Avrupa’nın ve dünyanın başlıca üretici ve ihracatçı ülkeleri arasında yer almaktadır. Birçok alt sektörümüz Avrupa’nın en fazla üretim yapılan ülkesini Türkiye olarak kayıtlara geçirme başarısına sahip olmuştur.

"Yerli Katma Değer Oranında Rekortmen Sektörleriz"

Bu üç sektörümüzün en önemli bir başka özelliği ise yerli katma değer oranında rekortmen olmalarıdır. Seramik sektörü yüzde 82, cam sektörü yüzde 79 ve çimento sektörü yüzde 68 yerli katma değer oranı ile üretim ve ihracat yapmaktadır. Bu açıdan bu sektörlerimizin ihracatının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Sektörlerimiz ithalatı artırmadan ihracat yapabilen sektörlerdir” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ödül Töreni'ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörlerinin geçmişten bugüne ülkenin üretim ve ihracat yapısı içinde önemli yer taşıyan, gerek ihracat seviyeleri, gerekse ihracatta yakaladıkları istikrar ve süreklilik bakımından Türkiye'nin gurur kaynağı sektörleri olduklarını ifade eden Bakan Pekcan, ihracatçıların kıymetli ve yenilikçi çalışmaları sayesinde sektörlerin mevcut uluslararası başarısını çok daha da ileri noktalara taşıyacağına inandıklarını söyledi.

"Hedefimiz daha yukarılarda"

Çimento, cam ve seramik sektörlerinin, yerli kaynakların kullanıldığı, ithal ürünlere bağımlılığı az olan, net ihracatçı yapısıyla Türkiye dış ticaret dengesine pozitif katkı sağlayan sektörler arasında olduğuna dikkati çeken Bakan Pekcan, şunları kaydetti:

"Sektörlerimizin 2020 yılı ilk 8 aylık ihracatını geçtiğimiz sene aynı dönem ile kıyasladığımızda, çimento ihracatında yüzde 28,6 artış gösterdiğini, seramik ürünleri ihracatımızın aynı seviyeyi koruduğunu, yalnızca camda yüzde 8,3 bir azalma olduğunu görüyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında bu performansın oldukça olumlu sayılabilecek bir performans olduğunu biliyoruz. 3 sektörümüze toplam olarak baktığımızda ilk 8 ayda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,8'lik bir ihracat artışı gerçekleştirdiklerini görüyoruz. 2019 itibarıyla çimento ihracatında dünyada yüzde 8'lik payla Vietnam'dan sonra 2'nci sırada, seramik ihracatında yüzde 2'ye yakın payla ve 1,2 milyar dolar ile 9'uncu sırada, cam ihracatında ise yüzde 1,4'lük payla ve 1,1 milyar dolarlık ihracatla 19'uncu sıradayız. Bu rakamlar sektörlerimizin başarısını yansıtmakla birlikte, seramik ve cam sektörlerinde alacağımız daha çok yol olduğunu, hedefimizin daha yukarılarda olduğunu belirtmek isterim."

Törenin açılışında konuşan TİM Başkanı Gülle, "İhracat ailesi, birçok pazarda ardı ardına gelen şoklar ve zorlu ticari atmosfere rağmen 'dış ticaret fazlası veren Türkiye' hedefine ulaşmak için önemli bir mücadele sergiliyor. Son yıllarda küresel ticarette artış bir yana, keskin bir daralma yaşanırken Türk ihracatçısı birçok pazarda farkını ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

Gülle, 2019 yılında da, pandemi ile başlayan dönemde de Türk ihracatçılarının dünyanın dört bir yanına ürün ulaştırmaya devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü, tarihinin en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaştı.
Bugün ödüllendirdiğimiz şampiyon firmalarımız sektör ihracatında kırılan bu rekorda ve sektörün pozitif algısının bugünlere gelmesinde büyük bir rol oynadılar. Yalnızca ödül alan firmalarımızı değil, ülkesi için değer katan, yüreğini ortaya koyan her bir ihracatçımızı gönülden tebrik ediyorum."

"2019, ihracatta başarılı bir yıl olarak geride bırakıldı"

Sektörel rakamlara bakıldığında geçen yıl özellikle çimento sektöründe artış oranının dikkati çekici olduğunu vurgulayan Gülle, "2019'da bir önceki yıla göre çimento sektörü ihracatı yüzde 44, doğal kaynaklı madde ihracatı yüzde 35, cam sektörü ihracatı yüzde 16, seramik sektörü ihracatı ise yüzde 6 artış sağladı. Yıllık 1,2 milyar dolarla seramik
ve 877 milyon dolarla çimento sektörleri birliğimizin ihracatında önemli bir yere sahip. 2019'da ÇCSİB'in toplam ihracatı ise önceki yıla göre yüzde 16'lık artışla 3,7 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar birliğimizdeki sektörlerin tümünün 2019'u ihracatta başarılı bir yıl olarak geride bıraktığını gösteriyor." şeklinde konuştu.

2019 YILI İHRACAT ŞAMPİYONLARI

SERAMİK SEKTÖRÜ

SERAMİK KAPLAMA MALZEMELERİ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

2

KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.

3

Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.

4

EGE SERAMİK SANAYİ VE TİCARET AŞ

5

NG KÜTAHYA SERAMİK PORSELEN TURİZM A.Ş.

SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.

2

KEY BANYO VE MUTFAK ÜRÜN. DIŞ. TİC. A.Ş.

3

ECE BANYO GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

4

ÇANAKCILAR SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.

5

EGE VİTRİFİYE SAĞLIK GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

PORSELEN VE SERAMİK SOFRA, MUTFAK VE SERAMİK SÜS EŞYASI EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

HERİŞ SERAMİK VE TURİZM SANAYİ A.Ş.

2

KÜTAHYA PORSELEN SAN. A.Ş.

3

KAR PORSELEN SAN. VE TİC. A.Ş.

4

PORLAND PORSELEN SANAYİ VE TİCARET A. Ş.

5

ÜNSA MADENCİLİK TURİZM ENERJİ SERAMİK ORMAN ÜR. ELEKTRİK ÜRETİM SAN.TİC. A.Ş.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ

ÇİMENTO SEKTÖRÜ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.

2

MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.

3

NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.

4

AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. AŞ

5

OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI AŞ

KLİNKER SEKTÖRÜ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1 AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.

2

NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.

3

MEDCEM GLOBAL PAZARLAMA A.Ş.

4

ÇİMSA ÇİMENTO SAN. TİC. A.Ş.

5

BATI ANADOLU GRUBU

CAM SEKTÖRÜ

DÜZCAM SEKTÖRÜ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

ŞİŞECAM DIŞ TİC. A.Ş.

2

YORGLASS CAM SAN. VE TİC. A.Ş.

3

Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.

4

STARGRUP CAM A.Ş.

5

YILDIZ CAM SAN. VE TİC. A.Ş.

CAM EV EŞYASI EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

ŞİŞECAM DIŞ TİC. A.Ş.

2

Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.

3

ARDA CAM DIŞ TİC. A.Ş.

4

AKCAM CAM PLASTİK İNŞ. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.

5

SOLMAZER DIŞ TİCARET VE MAKİNA SAN. LTD.ŞTİ.

CAM AMBALAJ SEKTÖRÜ EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK 5 FİRMA

1

ŞİŞECAM DIŞ TİC.A.Ş.

2

Firma tarafından isminin açıklanmaması talep edilmiştir.

3

MARMARA CAM SAN. VE TİC. A.Ş.

4

PARK CAM SAN. VE TİC. A.Ş.

5

BİRGİ SANAYİ A.Ş.