Advertisement

Royal Dutch Shell Plc ikinci çeyrekte bilanço değerini 15 milyar dolar ile 22 milyar dolar arasında düşürecek. Petrol şirketinin varlıklarının değerini bu denli aşağı çekecek olması, yatırımcılarına koronavirüs krizinin petrol endüstrisini ne kadar şiddetli bir şekilde etkilediğini gösteriyor.

Pandemi nedeniyle enerji devinin büyüyen faaliyetlerinde zarar görmeyen bir kısım kalmadı. Petrol üretimi yavaşladı, yakıt satışları düştü ve likit doğal gazdan petrokimya ürünlerine kadar her şeyin ihracatı olumsuz etkilendi.

Uzun vadeli fiyat tahminlerindeki düşüşlerin tüm dünyada varlıkların değerlerini düşürmeye teşvik etmesiyle birlikte zorlu geçen ikinci çeyreğin etkileri de uzun sürebilir.

RBC analist Biraj Borkhataria, "Sonuçlar pandeminin etkisini gösteriyor. Ancak çeyreğe ilişkin yönlendirme Nisan sonundakine kıyasla çok daha iyi." dedi.

Talepteki düşüş şaşırtıcı olmadı. Petrol devlerinin karları ilk çeyrekte sert bir şekilde düşerken şirketler pandeminin tam etkisinin Mart'ta hissedilmeye başlanması nedeniyle sonuçların daha da kötüleşeceği konusunda uyarmışlardı.

Salgından en kötü etkilenen ülkelerden bazılarında tüketimde son dönemde sıçrama görülmesine karşın virüsün yeniden yükselişe geçmesi toparlanmanın kırılgan olduğunu gösteriyor.

Shell'in Salı günü yayınladığı açıklamaya göre şirket, "pandemi kaynaklı talep düşüşü" nedeniyle petrol ürünlerinde satış hacminin geçen yılki günlük 6.6 milyon varilden ikinci çeyrekte 3.5 milyon - 4.5 milyon varile gerilemesini bekliyor. Petrol şirketi 30 Temmuz'da çeyreklik finansallarını yayınlayacak.

Şirketin B hisseleri Londra'daki işlemlerde TSİ 13:15'te yüzde 2.13 ekside 1,243.80 sterlinden işlem gördü.