Advertisement

BLOOMBERG HT-ÖZEL

Ekonomi yönetimi, önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, sonra BDDK tarafından yapılan açıklamalarla birlikte ekonomide sıkılaşma ve Döviz girişi açısından iki önemli mesaj verdi.

Öncelikle yüksek enflasyon ortamında hala sıcaklığını koruyan ekonominin bir miktar soğutulması için makro ihtiyati önlemler devreye alındı. Bu bağlamda BDDK tarafından atılan adımlarla tüketici kredilerinde vade kısıldı. Böylelikle ihtiyaç kredileri yoluyla kredi genişlemesinin sınırlandırılması planlanıyor.

50 bin liranın altındaki tüketici kredileri için 36 ay vade korunuyor. Zira bu miktarda alınan kredilerin ağırlıklı olarak geçim kaygısı taşıdığı, büyük oranda da kredi kartı borçlarının ödenmesi için kullanıldığı düşünülüyor.

Bunun üzerindeki kredilerde 50-100 bin TL arasına 24 ay, 100 bin TL üzerine ise 12 ay vade uygulanacak.

Diğer yandan kredi kartı kullanımına getirilen sınırlama ile de sıkılaşma adımları pekiştirilmek isteniyor. Kart limitleri düşünülerek yapılan düzenleme ile dar gelirliler için asgari ödeme tutarı düşük (%20), 25 bin liranın üzerindeki kart limitleri için ise %40 asgari ödeme tutarı getiriliyor. Kart limitleri kişi geliri dikkate alınarak belirlendiği için, dar gelirli ile orta-yüksek gelirliler arasında bu şekilde ayrışma sağlanmış oluyor.

Yabancıya swap imkanı yeniden açılıyor

Diğer önemli gelişme ise yurtdışı yerleşiklere tahsisli swap imkanı getirilmiş olması.

Yabancı yatırımcıların Türk Lirası'na erişimine uzun süredir sınırlı imkân tanıyan kamu yönetimi, bu duruşunu esnetiyor. Daha önceki dönemde uluslararası yatırımcıların swap yoluyla elde ettikleri TL'yi yeniden dövize dönmek suretiyle TL aleyhinde pozisyon alma ihtimaline karşılık sınırlama getirilmişti. Banka ve aracı kurumların yurt dışı yerleşiklere sağladıkları TL miktarı, özkaynakların belirli bir miktarı ile sınırlandırılmıştı.

Şimdi BDDK'nın açıklamasıyla, çeşitli kurallara bağlı olacak şekilde yurtdışına TL sağlanmasının önü açılmış oluyor.

Bu kuralların ne olacağı henüz açıklanmamakla birlikte, TL açığa satış imkânı olmayacak şekilde taahhüt ile gelen yatırımcıların TL'ye erişim imkânı sağlanabileceği belirtiliyor.

Yurtdışı yatırımcılara göz kırpan bir diğer adım ise SPK'nın sermaye piyasası ihraçlarına iştirak edecek yatırımcıların ödeyeceği SPK ücretlerinde indirime gidilmesi oldu.