Advertisement

Şişecam, Avrupa pazarında yeni bir yatırıma hazırlanıyor.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirketimizin yönetim kurulu toplantısında Avrupa pazarındaki fırsatları değerlendirmek amacı ile iki fırınlı ve yıllık 330 bin ton net üretim kapasiteli, işletme sermayesi gereksinimleri dahil yaklaşık 255 Milyon Euro tutarında Avrupa'daki ilk cam ambalaj fabrikası yatırımının Macaristan'da yapılmasına karar verildiği duyuruldu.

Açıklamaya göre yatırımın gerçekleştirilmesi amacı ile Macaristan'da yüzde 100 hissedarlık ile şirket kurulmasına karar verildi.

Şirketin Avrupa'daki bu ilk cam ambalaj tesis yatırımının ilk fırınının 2023 yılında operasyona başlaması ve 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşmaya hedeflediği belirtildi.

Kırman: Cam ambalajda Avrupa'daki ayak izimizi genişleteceğiz

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın cam ambalaj alanındaki faaliyetlerini 4 ülkede toplam 10 üretim tesisi ve yıllık 2,6 milyon ton üretim kapasitesiyle sürdürdüğünü dile getirerek Macaristan’da gerçekleştireceği cam ambalaj tesis yatırımı hakkında şu bilgileri verdi: “Küresel cam ambalaj pazarının dörtte birini oluşturan 20 milyon tonluk hacme sahip Avrupa pazarı, sektörün hızlı gelişimi ve şirketimizin mevcut üretim ayak izinin bütünsel bir şekilde geliştirilmesi adına önemli fırsatlar barındırıyor. Avrupa’daki fırsatları da değerlendirmek için yola çıktığımızda Macaristan’da yeni bir yatırım kararı aldık. Avrupa’daki bu ilk cam ambalaj tesis yatırımımızın ilk fırınının 2023 yılında operasyona başlamasını ve 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşmasını hedefliyoruz. Tamamlandığında 330 bin tonluk net üretim kapasitesine sahip olacak üretim tesisimiz hem Macaristan’ın hem de geniş bir coğrafyada Avrupa cam ambalaj talebine cevap verecek. Böylece cam ambalaj pazarında Avrupa’daki ayak izimizi genişletirken, ülkemizin küresel cam ticaretindeki varlığının güçlenmesine de önemli ölçüde katkı sağlayacağız.”

"Hedef düzcam üretiminde 2,5 milyon tonluk kapasite"

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın Türkiye içindeki yatırımlarıyla ilgili de bilgi verdi. Kırman, Yenişehir tesisimizdeki soğuk tamirini sürdürdüğümüz 240 bin ton kapasiteli beşinci fırını da yılın son çeyreğinde devreye alacağız. Polatlı yatırımımızla Türkiye’de fırın sayımız sekize çıkmış, Türkiye’deki düzcam üretim kapasitemiz ise 2 Milyon tonu aşmış durumdadır.”

Yeni yatırımlar ile 2024 yılı sonunda düzcam üretim kapasitesini 2,5 milyon ton düzeylerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Kırman, bunun için bu yıl mimari camlara özel yüksek kapasiteli yeni bir float hattı yatırımını başlatmayı planladıklarını belirtti. Kırman yatırımla ilgili olarak, "2023 yılında tamamlanmasını planladığımız bu yeni float hattının yanı sıra, düzcam kapasitemizi artırmaya yönelik diğer bir adımımız da Kırklareli üretim tesisimizdeki TR1 float hattımızın soğuk tamirini kapasitesini artırarak gerçekleştirmek olacaktır. 2024 yılında bu hattımızı komple yenileyerek kapasitesini yüzde 40’ın üzerinde artırmayı hedefliyoruz. Bu yatırımımızla birlikte TR1 hattımız yeni yapılacak float hat ile birlikte en yüksek kapasiteli hatlardan olacaktır. ifadelerini kullandı.

“Otocam üretimi için yeni bir float hattı yatırımı yapacağız”

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam için bir diğer stratejik yatırım kararının da otocam alanında olduğunu dile getirerek şunları ifade etti: “Bugüne kadar otomotiv camı faaliyetlerimizin hamcamına karşılamaya yönelik olarak düzcam hatlarımızdan destek alıyorduk. Ancak artık, otocam üretiminde ulaştığımız büyüklük, tek bir float hattını otomotiv hamcamına yönlendirecek seviyelere ulaştı. Bu nedenle ülkemizde yeni bir otomotiv camları float hattı kurmayı ve mevcut durumda otomotiv hamcamı üreten tüm float tesislerimizi mimari camlara yönlendirmeyi planlıyoruz."