Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 31.01.2011 - Basketbolda Spor Toto Erkekler Türkiye Kupası çeyrek final eşleşmeleri İstanbul'da düzenlenen kura çekimiyle belli oldu.

The Marmara Otel'deki kura çekiminde yapılan basın toplantısında konuşan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Asbaşkanı Metin Şahin, Türkiye Kupası'nın basketbolun 3 büyük kupasından biri olduğunu vurgulayarak, ''Beko Basketbol Ligi'nde yaşanan büyük çekişmenin, Türkiye Kupası'nda da yaşayacağımıza inanıyorum'' dedi.

Türkiye'de yapılan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın ardından ülkede basketbola olan ilginin üst seviyelere çıktığını kaydeden Şahin, ''Kayseri, 2010 Dünya Şampiyonası'nın grup maçlarının oynandığı şehirlerden bir tanesi. Orada üst düzeyde basketbol ilgisi var. Kayserililerden kupaya da aynı ilgiyi göstermelerini bekliyoruz'' diye konuştu.

TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy ise Kayseri'de mükemmel bir kupa organizasyonu olacağını ifade ederek, ''Spor Toto'ya çok teşekkür ediyoruz. Türkiye Kupası'na sponsor olan Spor Toto, bütün müsabakalar boyunca yenilen ve yenen ekiplere önemli maddi katkılar sağlayacak. Diğer sponsorlara da teşekkür ediyorum'' dedi.-STATÜ DEĞİŞTİ-Basketbolda Türkiye Kupası statüsünde bu yıl değişlik yapıldı.

Statüdeki değişikliklerle ilgili bilgi veren TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan, geçen seneler final grubunun 3 gün sürdüğünü hatırlatarak, ''İlk gün çeyrek finalin 4 maçı yapılıyordu. Bu sene biraz daha izlenebilirliği arttırmak için çeyrek finali iki güne böldük ve final grubunu 4 güne çıkardık. Yarı finalden sonra bir gün ara verilecek'' dedi.

Daha önce çeyrek finallerin yapıldığı akşam kuralar çekildiğini kaydeden Araşan, ''Şimdi çeyrek finalde ilk gün oynayanlar birbiriyle ikinci gün oynayanlar birbiriyle yarı finalde eşleşecek. Finale kadar kimin kiminle eşleşeceği belli olacak'' diye konuştu.

Toplantıda TBF Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş ise kura çekimi hakkında bilgiler verdi.-ÇEYREK FİNALDE ZORLU EŞLEŞMELER-Kura çekiminde çeyrek finalde zorlu eşleşmeler oldu.

Lig lideri Fenerbahçe Ülker, ikinci sırada bulunan Banvit ile çeyrek finalde eşleşirken, lig üçüncüsü Efes Pilsen de Beşiktaş Cola Turka ile çeyrek finalde karşılaşacak. Kura çekimi sonunda Medical Park Trabzonspor ile Aliağa Petkim, Galatasaray Cafe Crown ile de Olin Edirne eşleşti.

Kupada 9 Şubat Çarşamba günü Beşiktaş Cola Turka-Efes Pilsen, Medical Park Trabzonspor-Aliağa Petkim, 10 Şubat Perşembe günü ise Galatasaray Cafe Crown-Olin Edirne ve Fenerbahçe Ülker-Banvit çeyrek final maçları yapılacak.

İlk günün galipleri birbiriyle ikinci günün galipleri de birbiriyle 11 Şubat Cuma günü yarı finalde karşılaşacak. Böylece ezeli rakipler Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Cafe Crown, ilk gün maçlarını kazanırsa yarı finalde karşı karşıya gelecek.

Yarı final maçlarından sonra bir günlük aranın ardından 13 Şubat Pazar günü final maçı yapılacak.

Kupanın sponsoru Spor Toto'nun final grubunda galibiyete 40 bin, mağlubiyete ise 30 bin lira vereceği açıklandı.-KUPANIN MAÇ PROGRAMI-Kayseri'de Kadir Has Spor Salonu'nda yapılacak ve Sports Tv'den yayınlanacak maçların programı şöyle:

9 Şubat Çarşamba:

18.00 Beşiktaş Cola Turka-Efes Pilsen (1. maç)

20.30 Medical Park Trabzonspor-Aliağa Petkim (2. maç)

10 Şubat Perşembe:

18.00 Galatasaray Cafe Crown-Olin Edirne (3. maç)

20.30 Fenerbahçe Ülker-Banvit (4. maç)

11 Şubat Cuma:

18.00 1. maçın galibi-2. maçın galibi

20.30 3. maçın galibi-4. maçın galibi

13 Şubat Pazar:

15.00 Final