Advertisement

Sterlin, İngiltere ile Avrupa Birliği'nin (AB) vardığı Brexit anlaşmasının Cumartesi günü İngiltere Parlamentosu'nda oylanması öncesinde, önemli piyasa paralarının tamamı karşısında geriledi.

Sterlin/dolar paritesi, Başbakan Boris Johnson'ın Kuzey İrlandalı destekçilerinin anlaşmayı desteklemeyeceklerini belirtmeleri sonrasında Perşembe günü gördüğü beş ayın zirvesinden çekildi.

Parite, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden'ın yumuşak Brexit'in faiz artırımlarını gündeme getireceğini belirtmesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Sydney'de X-Chainge direktörü ve kurucu ortağı Nick Twidale, “Sterlinde geçen Cuma'dan beri gerçekten güçlü bir yükseliş gördük ve piyasada şüpheler arttıkça daha fazla düzeltme bekleyebiliriz.” dedi.

Sterlin/dolar paritesi haftanın son işlem gününde 1.2840'a kadar düşmesinin ardından TSİ 10:40'ta yüzde 0.13 ekside 1.2875'ten işlem gördü. Parite bu hafta yüzde 1.62 artıda bulunuyor.

Newton Investment Management tahvil portföyü yöneticisi Howard Cunninghan, araştırma notunda İngiltere Parlamentosu'nun Brexit anlaşmasını onaylaması durumunda sterlinin yüzde 5 civarı değer kazanabileceğini belirtti.