Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünya Bankası eski başkan yardımcısı ve baş ekonomisti Stiglitz, Perşembe günü yaptığı değerlendirmede, koronavirüsün, eşitsizliği, iklim krizini ve piyasa ekonomisindeki direnç eksikliğini işaret ederek, ekonomik sistemin nasıl işlemediğini gösterdiğini söyledi.

Stiglitz, birçok sorunun, diğerleri ile bağlantılı olmasından dolayı eş zamanlı çözülebileceği konusunda iyimser olduğunu sözlerine ekledi.

İtalya'nın Como Gölü kıyısında düzenlenen yıllık Ambrosetti Forumu'nda CNBC'den Steve Sedgwick'e değerlendirmelerde bulunan Stiglitz, "Bir koyup iki alabilirsiniz" dedi.

Stiglitz, ABD'nin, örneğin, istihdam yaratan ve eşitsizliğin azalmasına yardımcı olan "yeşil" altyapıya yatırım yapması gerektiğini söyleyerek, "Bir kez aklınıza bunu koyduğunuzda, bu problemlerin iki ya da üçünü çözebileceğinizin farkına varırsınız" dedi ve ABD'nin işgücü ve sermayeye sahip olduğunu belirtti.

”Biraz vergi artışı sağlıklı olur”

Stiglitz, kamu yararı için gereken adımların bazılarını finanse edebilmek için vergilerin "biraz" artırılmasının ABD ekonomisi adına "sağlıklı" olacağını sözlerine ekledi.

Temmuz ayında, 130 ülkenin küresel minimum kurumlar vergisi oranı olarak yüzde 15'i desteklediğini kaydeden Stiglitz, ABD'nin yüzde 25'lik bir vergi oranını değerlendirmekte olduğunun altını çizerek, bu hareketin vergileri düşürme yarışını sonlandırdığını belirtti.

Stiglitz, başarılı bir ekonominin sadece vergi oranları ile tanımlanamayacağını, aynı zamanda altyapı, araştırma ve geliştirme çalışmaları gibi faktörlerin de önemli olduğunu ifade etti.

ABD'nin 125 yıldır yürürlükte olan eskimiş yasalarını değiştirmesi ve tüm ülke çapındaki aşırı piyasa gücüne çözüm getirmesi gerektiği yolunda artan bir görüş birliği olduğuna dikkat çeken Stiglitz, "Piyasa gücünün yoğunlaşması son 35 senede devasa bir şekilde arttı" dedi.

Aşırı düzenleme ve aşırı vergilendirmenin Batı'nın gelişen güçler ve Çin karşısında rekabet gücünü olumsuz etkilemeyeceğini söyleyen Stiglitz, "Yeni gündemin bizi güçlendireceği konusuna güvenim tam" değerlendirmesinde bulundu.

Stiglitz, rekabet piyasa ekonomilerini daha yenilikçi yaparken, tekellerin yeniliği azaltacağını söyledi ve "Büyük devlerin aslında yeniliği nasıl bastırdığını görmekteyiz" şeklinde konuştu.