Advertisement

Suudi yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan, diğer petrol üreticilerine Petrol fiyatlarının 7 ayın en düşüğüne gerilemesi sebebiyle olası politikaları görüşmek üzere telefon açtı.

Yetkililerin açıklamasına göre, Krallık petrol fiyatlarında devam eden düşüşü tolare etmeyecek  ve konuya dair tüm seçenekleri değerlendirecek. Açıklama yapan ve kimliğinin gizli kalmasını isteyen yetkili ne gibi tedbirler alınacağına yönelik bir detay paylaşmadı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, halihazırda Petol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve topluluk dışındaki müttefiklerinden oluşan grup ile anlaşması altında üretimi gereğinden fazla kıstı.

Petrol kur savaşına dönüşmesinden endişe duyulan ABD-Çin ticaret gerilimi ile küresel piyasalardaki erimeyi yok etti.

Kötüleşen ekonomik koşullar bu hafta resesyon endişesiyle faiz indirimlerini beraberinde getirdi ve Yeni Zelanda, Hindistan ve Tayland merkez bankaları genişlemeci politikalara yöneldi.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) Çarşamba günkü 4.7’lik düşüşün ardından Perşembe günü  Suudi Arabistan’ın çabalarının açığa çıkmasının ardından sıçradı. WTI yüzde 3.2 yükselerek Singapur saatiyle 1:07’de 52.72 dolardan işlem gördü.

 

 

 

.

Kapat