Advertisement

Altın çok kısa bir süre önce rekor zirvesini gördü ve önemli bankaların her biri fiyatların ons başına 2,000 dolar seviyesini aşacağı konusunda hemfikir Ancak daha sonraki hareket için tahminler farklılaşıyor.

JPMorgan Chase & Co., fiyatların 2020 yılında yüzde 27 yükselmesine neden olan rallinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde hızını kaybedeceğini kaydetti. Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. ve Bank of America Corp. (BofA) ise henüz bu görüşte değil ve BofA, altının ilerleyen dönemlerde ons başına 3,000 dolar seviyesini görebileceği tahmininde bulundu.

Altın, koronavirüs pandemisinin tüm dünyada ekonomileri durma noktasına getirmesi ile birlikte yatırımcılar arasında güvenli liman seçeneği olarak ortaya çıktı. Spot altın Salı günü, reel faizlerdeki düşüş, dolarda son dönemdeki zayıflama, yoğun devlet teşvikleri ve ABD ile Çin arasında artan gerilim dolayısıyla, 2011 yılında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinin 60 dolar kadar üzerine çıkarak 1,981.27 dolara ulaştı. Altın, enflasyondan arındırılmış ABD Hazine tahvil faizlerinin sıfır seviyesinin altına düşmesi ile birlikte cazip bir hedge aracı haline geldi.

JPMorgan analistleri, Pazartesi günkü raporlarında, "Altın fiyatları yıl sonuna doğru aşağıya dönmeden önce muhtemelen son bir 'hurra' ile daha karşılaşacak," dedi. Banka altında şimdi "nötr"e dönmüş durumda ve mevcut fiyatların zirve yakınında olabileceğini kaydetti.

BofA daha farklı bir görüşte değildi ve Nisan dönemi altın fiyat tahminini gelecek 18 aylık dönem için ons başına 3,000 dolar olarak açıkladı. Citigroup, mevcut altın çevriminin "benzersiz" olduğunu ve fiyatların uzun bir süre daha yukarıdaki bir fiyat bandında kalabileceğini belirtti. Goldman 12 aylık fiyat tahminini 2,300 dolara yükseltti ve doların karamsar görünümü dikkate alındığında, "yeni bir rezerv para arayışı" beklediğini ifade etti.

Altının rekor kıran yükselişine ilişkin işaretler, Fed'in özellikle ABD'nin ticaret anlaşmazlıklarının etkisine ilişkin belirsizliklerin görünümü olumsuz etkilemesinden dolayı faiz artırımına hazır olduğunu işaret ettiği 2019 yılın ortasında kendini göstermeye başladı. Ralli, jeopolitik gerilimin artması ve koronavirüs salgınının tüm dünyada büyümeyi olumsuz etkilemesi ile hız kazandı. Bu gelişmelerle birlikte altın son 10 yılın en büyük yıllık kazancına doğru ilerliyor.

Tüm bu hareketler, doların kötüleşeceği ve enflasyonun sıçrama yapacağı gibi altını Eylül 2011 yılında önceki rekor zirvesine çıkaran korkuların aynısını üretti. Ancak bu kez, teşvik tedbirleri daha hızlı ve daha büyüktü ve UBS Group AG, sağlık krizinin küresel işsizlik ve faaliyetin üzerindeki etkisinin boyutunun halen belirsiz olduğunu kaydetti.

Aralarında Aakash Doshi'nin bulunduğu Citigroup analistleri, hazırladıkları notta, altın için halen yukarı yönde biraz gidecek yer olduğunu ve fiyatların yakın zamanda 2,000 dolar seviyesini aşabileceğini kaydederek, bankanın kısa vadeli fiyat hedefinin 2,100 dolar olduğunu belirtti.

Banka, "Fiyatlar, 2019-20'nin altın için benzersiz bir boğa hareketine dönüşmesi ile birlikte, bir süre daha yukarıda kalma eğilimi gösteriyor görünüyor," dedi ve fiyatların hatta altı ila 12 aylık dönemde, yukarı yönlü bir senaryoda, 2,300 dolara ulaşabileceğini ifade etti.

UBS'in refah yönetim biriminin emtia ve Dövizden sorumlu icra direktörü Wayne Gordon, UBS için, mevcut yönlendiriciler seti ile birlikte, 2,000 dolar civarındaki altının "yeni normal" olabileceğini ve fiyatların "risk" senaryosu dahilinde 2,300 dolara tırmanabileceğini belirtti.

Gordon, ancak merkez bankalarının gevşemeyi aynı hızda tutamayacak olmalarından dolayı, fiyatların baskı altında kalması ile birlikte, rallinin gelecek yılın ortasından etkisinin azalabileceğini belirtti. Gordon, yatırımcıların ekonomilerin toparlanması ile birlikte alternatifler aramaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Altının yukarı yöndeki hareketine diğer bir destek de, Comex piyasasında altın kontratlarının halihazırda 2,000 dolar seviyesini aşması ile birlikte, vadeli piyasadan geldi. Ancak, JPMorgan, ABD'de reel faizlerin negatif bölgede daha da derine gitme ihtimalinin düşük olduğu ve enflasyonun muhtemelen, ABD işgücü piyasasında 2021 yılına girerken kaydadeğer bir atıl kapasite kalması ile birlikte Fed'in yüzde 2 olan hedefinin altında kalacağı bir senaryoda, altındaki rallinin soğuyabileceğine dikkat çekti.

Invesco Ltd. baş küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper, "2020 yılından öğrendiğimiz şey beklenmeyeni beklemek oldu," dedi ve "Tüm bunlarla birlikte, altının yukarı yönde hareket etmesin, ancak bir süre için bir bantta kalmasını bekliyorum ve fiyatların daha da yükselebilmesi için ABD'de enfeksiyonlarda, oranlarda artış ya da bir şekilde jeopolitik riskin artması gibi katalizörler gerekecek" şeklinde görüş bildirdi.