Advertisement

Tahvil exchange traded fonları (ETF) için Mart ayında oldukça kasvetli bir görünüm hakimdi. Kovid-19 satış dalgası, fiyatlarını dayanak varlıkların değerine kıyasla fazla iskontolu seviyelere taşıyan bir likidite sorunu yarattı. Şüpheciler bu ürünlere bir daha güven duyulup duyulmayacağını sorguladılar.

Sonrasında ise Fed devreye girdi. Merkez bankası 23 Mart'ta şirket tahvil ETF'si almaya başlayacağını duyurdu. ABD'de sabit getirili menkul kıymetlere olan talep şimdiden geçen yılın tamamını aştı. Yeni fon girişleriyse yolda. Yatırımcılar, ekonomik toparlanmaya yönelik pozisyon almak ve seçim sonrası volatil seansa karşı hedge etmek için şirket tahvili ETF'lerini giderek daha fazla kullanıyorlar.

State Street Global Advisors SPDR Amerika Araştırma biriminin yöneticisi Matthew Bartolini, "Pandeminin başından beri gelişen olaylar tahvil ETF'lerinin büyümesini hızlandırdı." dedi.

Tahvil fonlarına giriş bu yıl 170 milyar dolara ulaştı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre geçen yılın tamamında ise 154 milyar dolar idi.

Olası bir düşüş elbette ETF fiyatları ve dayanak varlıklar arasındaki uçurumu büyütebilir ya da Fed'in elindekileri eninde sonunda satması stres yaratabilir. Ancak henüz çıkışın zamanlamasına ilişkin bir sinyal vermediği için tahvil fonlarında alımlar hala güçlü.

Fed şimdiye kadar 16 farklı şirket tahvil ETF'si satın aldı. Bloomberg Intelligence'ın verilerine göre alımlar, Haziran'da 4.2 milyar dolar ile zirveye ulaştı. Yatırımcılar bankanın alımlarının bu ürünlere 28 milyar dolar eklediğini tahmin ediyor.

Fed'in alım yaptığı fonlardan ikisi, bu yıl sektörde en fazla yükselenler listesinin başında yer aldı. BlackRock'ın iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond (LQD) ETF'si 17.5 milyar dolar ile öncülük ederken, Vanguard’ın Intermediate-Term Corporate Bond (VCIT) ETF'si 12.2 milyar dolar çekti.