Advertisement

Küresel tahvil piyasaları Fed faiz indirimleri gerçekleşmeye çok yakın gibi davranıyor.

Son dönemde getiri eğrisi boyunca faizleri aşağı çeken rallinin ölçeğine bakın. Örneğin, uzun vadeli hazine tahvillerinde faiz geçen haftayı yüzde 1.18 ile bitirdi. Bloomberg Barclays'in ABD, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere büyük ekonomiler tarafından ihraç edilen menkul kıymetler endeksine göre bu seviye, ABD Başkanı Donald Trump seçilmeden iki hafta önce görülmüştü. Söz konusu hareket, Fed politika yapıcılarının bir sonraki hamlesini yaparken “sabırlı” davranacaklarını taahhüt etmelerine karşın gerçekleşti.

Weeden & Co. baş küresel stratejisti Michael Purves, “Bu neredeyse yeni bir tahvil piyasası dayatma şekli. Piyasalar burada Fed'i neredeyse zorluyor.” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in 19 Haziran'da gerçekleştireceği bir sonraki politika toplantısında yanıt verme şansı bulacak. Avrupa ve Japonya'daki mevkidaşları, verilerin enflasyonun umulduğu gibi yükselmediğini göstermesiyle son dönemde defansif bir duruş benimsediler. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, enflasyonun ivme kaybetmesi durumunda daha fazla teşvik taahhüdü verdi.

MB hareketleri yeni bir küresel genişleme döngüsünün yolda olduğu algısından destek buluyor. Baskı, özellikle 2 ve 10 yıl vadeli hazine tahvili faizlerinin 2018 zirvesinden itibaren 1 puandan fazla düştüğü ABD'de hissediliyor. 2 yıllıkların faizi geçen hafta yüzde 1.77 ile Aralık 2017'den beri en düşük seviyesine geriledi.

Vadeli piyasalardaki fiyatlama, beklentilerin Fed'in bu yılın sonuna kadar 50 baz puandan fazla faiz indirimine gitmesi yönünde.

Bloomberg News