Advertisement

Kaldıraçlı varlıklar kullanarak kısa vadeli getirilere ağırlık veren ve yüksek frekanslı işlem yapan hedge fonlar ile kurumsal varlık yöneticileri kısa vadeli tahvil piyasasında rolleri değişti. Kaldıraçlı hedge fonların iki yıl vadeli ABD Hazine tahvillerindeki pozisyonları net uzuna dönerek 6 yılın zirvesine tırmanırken, varlık yöneticileri de tahvil fiyatlarında düşüşe göre pozisyonlanmaya başladı.

Buna göre, Hedge fonlar tahvil faizlerinin düşüp fiyatlarının yükseleceğine yönelik pozisyon alırken, varlık yöneticileri tahvil faizlerinin artıp fiyatlarının düşeceğine yönelik pozisyon alıyor.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın istihdam piyasasında daha fazla iyileşme görmek istedikleri ve faiz artırımı konusunda sabırlı davranacaklarımesajını vermesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın piyasalardaki fiyatlamalara karşın politika faizini sabit bırakmasının ardından ABD’nin her vadedeki tahvil faizleri yeni haftaya düşüşle başladı.

Küresel olarak kilit rol oynayan Avustralya, ABD ve İngiltere 10 yıl vadeli tahvil faizleri, enflasyonun artacağına ve erken bir faiz artırımının geleceğine dair beklentilerin giderek zayıflamasıyla önemli düşüş kaydetti.