Advertisement

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa'da kuru üzüm rekoltesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) kuru üzüm alım fiyatını açıkladı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Fakıbaba, "Bu yıl kuru üzüm rekoltesini 310 bin ton olarak belirledik. TMO vasıtasıyla kuru üzümü kilogramı 4 TL'den alacağız. Çiftçilerimize hayırlı olsun" dedi. 

Manisa'da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nü ziyaret eden Fakıbaba, Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nü de ziyaret etti.

Enstitüde bölgedeki bağcılık çalışmaları hakkında bilgi alan Fakıbaba'ya üzüm suyu ikram edildi.

Üzüm suyunun lokantalarda yemekle ikram edilmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, "Ayran kadar üzüm suyu da milli içeceğimizdir. Üzüm suyunda hiç bir katkı maddesi yok. Tadı çok güzel ve de doğal. Çok kızdığım şey, içeriği belli olmayan ne olduğu bilinmeyen özellikle dışarıdan getirilen ürünler. Mis gibi bizim ürettiğimiz kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor. Ayrandan sonra milli içeceğimiz bu olacaktır. Samimi olarak söylüyorum. Kebap veya diğer yemeklerin yanında ayran ve üzüm suyu ikram edilsin" açıklamasında bulundu.

Yaş üzümde 4 milyon 200 bin ton, çekirdeksiz kuru üzümde ise 310 bin tonluk bir rekoltenin beklendiğini belirten Fakıbaba üreticinin çekirdeksiz kuru üzümünü kilogramı 4 liradan almak üzere çalışma yaptıklarını bildirdi.

Manisa'da bir otelde düzenlediği toplantıda 2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıklayan Fakıbaba, geçen yıl 4 milyon ton yaş üzüm, 313 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretildiğini hatırlattı.

"Yaş üzümde geçen yıl rekolte 4 milyon tondu, bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır" diyen Fakıbaba, üreticinin ürünününü değerinde satamayacağı yönünde kaygılanmasına gerek olmadığını savundu.

Fakıbaba, "Sayın Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi, 'üzüm 4 liranın altında olamaz, gideceksin bu işi çözeceksin' dedi. Üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Şu an hazırlıklarına başladık, depo arayışımız devam ediyor, 9 numara kalitedeki üzümü istediğimiz kadar 4 liradan alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz" açıklamasında bulundu. 

Tarımın ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahip olduğunu, Türkiye'nin gıdasına güvenilen, hayvancılığı ve tarımı iyi uygulayan bir ülke olduğu takdirde sadece bölgesinde değil dünyada söz sahibi bir ülke olacağına dikkati çeken Fakıbaba, en büyük amacının kapalı devre sulama sistemini yaygınlaştırmak olduğuna işaret etti.

"Vahşi sulama ile toprağı rezil etmişiz, Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey kapalı devre sulama olacak" diyen Fakıbaba, kapalı sulama yatırımlarına yüzde 50 oranında hibe desteği verdiklerini, bu sulama yöntemiyle vahşi sulamaya göre 5 misli alanın suya kavuşabildiğini dile getirdi.