Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  Rusya'nın Türkiye'den domates ithalatına yönelik kısıtlamaların bir-iki gün içinde kalkmasının beklendiğini söyledi.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin dün akşam Ankara'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmede bölgesel gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ile 2015 Kasım ayında bir Rus uçağının Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Türkiye'den ithal edilen bazı ürünlere getirilen kısıtlamalar da ele alındı.

İki ülke geçen yıl yaz aylarında sağlanan normalleşme ile birlikte birçok ürün üzerindeki engeli kaldırmış ancak Türk  domateslerinin Rus pazarlarına ithalatı üzerindeki kısıtlamalar kaldırılamamıştı.

Bu hafta bu engellerin 1 Ekim'den önce kaldırılmasını beklediğini ifade eden Zeybekci, Erdoğan ile Putin'in  görüşmelerinden sonra yaptığı basın açıklamasının ardından gazetecilerin domates kısıtlaması konusundaki sorularını  yanıtladı.

"Yasak kalkıyor mu?" sorusuna "Kalkıyor" diyerek yanıt veren Zeybekci, yasağın 1 Ekim'den önce kalkıp kalkmayacağının  sorulması üzerine ise "İnşallah, teknik anlamda onu göreceğiz 1-2 gün içinde. Bunun kararını duyduk ama resmi olarak da teyit  edilmesini istiyoruz. (Bu konu) Çözüldü diyebiliriz, teyidini devlet başkanının (Putin) ağzından duyduk ama ilk yüklemeyi yapana kadar bekleyeceğiz" dedi.

Zeybekci, dış ticaretteki gelişmelere yönelik soruya karşılık, ihracatta gelişmelerin yüzde 10'un üzerinde artışa tekabül edecek şekilde süreceğini, bunun büyümeye üçüncü ve dördüncü çeyrekte de pozitif katkı vereceğini söyledi. Zeybekci, ihracatın sürdürülebilir şekilde devamı için hükümet olarak ihracat destekleri ve teşviklerle her türlü tedbiri aldıklarını belirtti.

Zeybekci, bölgedeki jeopolitik risklerin ihracat hedeflerine etkisini değerlendirirken, 2016'da yaşananlara rağmen ihracatı sabit tutmayı başardıklarına işaret etti.

Bu yıl da bu jeopolitik riskler konusunda anormal iyileşme olmadığını dile getiren Zeybekci, "Tam tersine biraz kötüleşme bile oluşuyor etrafımızda. Buna rağmen Orta Vadeli Program (OVP) hedefimiz olan 153,3 milyarı çok rahat aşacağımızı, hatta 156 milyar doları aşıp tarihi zirveyi göreceğimize inanıyorum. OVP'de 2018 hedefimiz 169 milyar dolar. 2019, 2020 hedeflerimiz gayet makul. 2018 hedefimiz için biraz da tedbirli makul diyebilirim. Bunlara da inşallah Türkiye olarak ulaşacağız." ifadesini kullandı.

- "Sevkiyatlarda engelleme yok"

Bakan Zeybekci, Irak ve Suriye'de ticaretin devamlılığı açısından olumlu gelişmeler olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Şu anda Irak'a olan sevkiyatlarda bir engelleme yok. Bununla ilgili geçişler, hükümetimizin, Dışişleri Bakanlığımızın, güvenlik birimlerimizin tedbirleri ve gözetimleri dahilinde devam ediyor. 'Şu tarihte şöyle olacak, bu tarihte böyle olacak.' diye bir kararımız yok. Türkiye tarafından asla kabul edilmeyecek tedirginlik yaratıldı. Türkiye'nin güneyde, Suriye ve Irak'ta istemediği oldu bittilerle, istemediği gayrimeşru, ne idiği belirsiz yapılanmalarla güvenliğimizin tehdit edilmesi tüm ticari menfaatlerimizin önündedir. Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımızın bu yönde açıklama ve tedbirleri tabii ki olacaktır, bu yönde söylenecek olan şeyler bizim için bağlayıcıdır."

- "Irak'ın genelinde yapılacak sevkiyat için tedbirleri alıyoruz"

Şu anda ticareti tedirgin edecek bir şey olmadığını belirten Zeybekci, Irak'ın geneline yapılacak sevkiyatın önüne çıkacak potansiyel engelleri aşmaya dönük tedbirleri de aldıklarını dile getirdi.

Zeybekci, bir başka soru üzerine de bölgeye yönelik sevkiyatın devam ettiğini yineleyerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde talimatı var. MGK ve Bakanlar Kurulunda, gerektiğinde uygulanmak üzere konuşuldu. Cumhurbaşkanımızın talimatı bizim için emirdir. Şu anda Irak'ın tamamına sevkiyat devam ediyor. Başbakanımızın söylediği söz var. Bizim için tek muhatap Irak hükümetidir." dedi.

Zeybekci, vergi artışlarına yönelik soruyu yanıtlarken de "Konulan ekstra vergilerin ekonomiyi coşturucu etkisinin olacağını söylemek de yanlış olur." değerlendirmesinde bulundu.