Advertisement

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyürken tarım sektörünün ise yüzde 2,8 büyüdüğünü belirterek, "Fransa'da tarımsal üretimde bir gelişme yokken, coğrafi işaretli tarımsal ürünlerde yıllık yüzde 50 gibi bir artış var. Bizim de ürünlerimizi, coğrafi işaretlerini alarak dünyaya pazarlamamız ve bunu gelir olarak Türkiye'ye yatırmamız lazım" dedi.

Bilecik Belediyesi tarafından, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Şeyh Edebali Üniversitesinin katkılarıyla "Uluslararası Marka Değerleri ile Bilecik Sempozyumu" düzenlendi.

Ali Çandır, burada yaptığı konuşmada, yöresel ürünlerin Türkiye için memleket meselesi niteliğinde olduğunu söyledi.

Ülkenin hemen hemen her köşesinde onlarca ürün bulunduğunu belirten Çandır, "Coğrafi işaret sayısını artırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Biz bu projeye başladığımızda 110 iken şu an 250'nin üzerine çıktı ve 400'ün üzerinde de müracaat var. Coğrafi işaret, bunun taklit edilmesini, başkalarının bunu kullanmasını engelleyecek bir mekanizma. Dünyaya baktığımızda yaklaşık 500 milyar euroluk coğrafi işaretli ürün ticareti var. Bu ürünleri coğrafi olarak işaretlemişler ve dünyanın her yerine satar hale gelmişler" dedi.

Avrupalı tüketicinin, coğrafi işaretli ürünlere normalden yüzde 20-30 daha fazla bedel ödemeyi peşinen kabul ettiğini söyleyen Çandır, şunları kaydetti: "İtalya 293 ürünle 7 milyar euronun üzerinde, Fransa 242 ürünle yaklaşık 6 milyar euro, Almanya 89 ürünle 4 milyar euro, İngiltere 69 ürünle 1,5 milyar euvro, Yunanistan 104 ürünle yaklaşık 1 milyar euro, İspanya 194 ürünle 1 milyar euronun üzerinde gelir elde ediyor. Sadece Yunanistan coğrafi menşei işareti almasından itibaren son 10 yılda ihracatını yüzde 50 oranında artırmış durumda. Fransa'da bu coğrafi işaretli ürünlerin değeri diğerlerine göre yüzde 57 civarında daha yüksek."