Advertisement

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türkiye'nin, zeytinyağı üreten ülkeler arasında kişi başına zeytinyağı tüketiminin en az olduğu ülke konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, "Hedefimiz, Türkiye'de 1,8 litre olan zeytinyağı tüketimini 5 litre seviyesine çıkarmak" dedi.

Türkiye'nin yaklaşık 450 bin tonluk sofralık zeytin üretimiyle dünyada Mısır ve İspanya'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını ifade eden Er, zeytinyağında ise yaklaşık 280 bin tonluk üretimle İspanya, İtalya ve Yunanistan'dan sonra dördüncü sırada olduğunu bildirdi.

Er, ülkede son yıllarda dikilen ağaçların da meyve vermeye başlamasıyla 2023'te 650 bin ton zeytinyağı üreterek dünyada ikinciliği, 1 milyon 200 bin sofralık zeytin üretimiyle de liderliği hedeflediklerini belirtti.

2016-2017 sezonunda 44 bin ton zeytinyağı ihraç ettiklerini, bu sezon söz konusu rakamı 100 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Er, şunları kaydetti: "Türkiye'de son 15 yılda dikilen ağaçlarla zeytin ağacı varlığı 90 milyondan 175 milyona çıktı. Zeytinyağında iç tüketimimiz 120 bin ton, sofralık zeytinde ise yaklaşık 320 bin ton seviyesinde. Türkiye, zeytinyağı üreten ülkeler arasında kişi başına en az zeytinyağı tüketen ülke konumunda. Zeytincilik sektörü olarak hedefimiz Türkiye'de 1,8 litre seviyesindeki zeytinyağı tüketimini 5 litre seviyesine çıkarmak."