TVRadyo

Fakıbaba: Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var

Fakıbaba: Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var. Onu da bugün arkadaşlarımızla çalışacağız ve sayın Başbakanımıza ileteceğim. Onu da çözmenin gayreti içindeyiz" dedi

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 15:04 Güncelleme: 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 15:06

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlıkta düzenlenen "Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni"ne katıldı.

Tarıma 16 yılda verilen desteğin toplam 120 milyar lira olduğunu hatırlatan Fakıbaba, "17 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 13 milyar dolar ithalatımız var. Zaman zaman muhalefet 'Et, saman ithal ediliyor' diyor. Muhalefet bu, tabii ki diyecek ama bizim için önemli olan vicdanımızın rahat olmasıdır. Yıllık 1 milyon 350 bin ton et tüketimimiz var ama biz 100 bin tonluk et bile ithal etmiyoruz. Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var. Onu da bugün arkadaşlarımızla çalışacağız ve sayın Başbakanımıza ileteceğim. Onu da çözmenin gayreti içindeyiz" dedi.

MARKET SAYISI 3'E ÇIKTI

Piyasayı regüle etmek için Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla 2 market zincirine kırmızı et verildiğini hatırlatan Fakıbaba, dünden itibaren market sayısının 3'e, şube sayısının da 13 binden 15 bine çıktığını bildirdi.

VEDA GİBİ KONUŞMA

Fakıbaba'nın yaptığı konuşma bakanlık görevine veda şeklinde yorumlandı.

Fakıbaba, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının önemli ve iyi bir aile olduğunu ifade ederek, "Bu ailede kalmayı, uzun süre beraber olmayı çok isterdim. Her gittiğim yerde başlangıçta insanlar beni çok fazla benimsemezler ama tanıdıkça 'Fakıbaba yönetici olarak bizim kurumumuzla özdeşleşti ve biz güzel şeyler yaptık.' derler. Biz 10 ayda güzel şeyler yaptık, tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum ama bu Ahmet olur, Mehmet olur, Hasan olur, önemli olan sizsiniz" dedi. 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 79,28 0,27
KAKAO 2.167,00 -1,54
KAHVE 99,90 0,15
SÜT 16,04 0,12
Yukarı